logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Slovakia

Vedci zo SAV vytvorili portál, pomôže cudzincom a ich zamestnávateľom

Bratislava 28. septembra (TASR) - Na informačnom portáli Podunajský kompas nájdu cudzinci aj ich zamestnávatelia informácie k vybavovaniu rôznych povolení, ale aj vzdelávaniu či zdravotnej starostlivosti. Platformu vytvoril jeden z ústavov Slovenskej akadémie vied (SAV) v rámci medzinárodného projektu financovaného z eurofondov.

Na Slovensku je služba dostupná okrem slovenčiny a angličtiny aj vo vietnamčine, srbčine a ukrajinčine. Informácie prezentuje v šiestich fázach: príchod a pobyt, práca a podnikanie, každodenný život, zdravotníctvo, vzdelávanie a výučba slovenčiny.

Je to projekt, ktorý beží simultánne v ďalších ôsmich krajinách EÚ, upozornil Boris Divinský z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV. Okrem Slovenska prebieha v Slovinsku, Českej republike, Chorvátsku, Maďarsku, Nemecku, Rakúsku, Srbsku aj v Bosne a Hercegovine.

V každej krajine je pritom portál prispôsobený pre jej potreby. "Napríklad Rakúšania majú v prvom rade ako zvolený cudzí jazyk turečtinu, pretože tam je veľké množstvo Turkov, a určite majú srbčinu, lebo tá je tam historicky daná vývojom už od 60. rokov. Mnohé krajiny majú dosť často arabčinu alebo majú niektorý z iránskych jazykov,“ priblížil Divinský.

Projekt má podľa jeho slov pomôcť aj štátnym inštitúciám. Tie získavajú spätnú väzbu, čo je pre migrantov pri zariaďovaní si života na Slovensku najdôležitejšie a aké informácie im chýbajú. Ako zdroje informácií portál odporúča aj mimovládne organizácie, lokálne samosprávy alebo medzinárodné organizácie.

Riaditeľka ústavu Tatiana Podolinská dúfa, že platforma prispeje k vytvoreniu modernej a otvorenej spoločnosti, "kde sú imigranti akceptovaní s rešpektom a dôstojnosťou". Spoľahlivý prístup k dátam a presné informácie podľa nej pomáhajú budovať dôveru v miestnu vládu a vo verejné inštitúcie.

Themes
ICO