Slovakia

VIDEO Inteligentná karanténa sa spustí už v piatok: Takto bude fungovať

Igor Matovič

Zdroj: Úrad vlády

Podmienkou splnenia je, aby testovacia fáza, ktorá ešte prebieha, dopadla úspešne. Slovensko sa tak stane treťou krajinou v Európskej únii, ktorá bude mať zavedený do praxe tento systém inteligentnej karantény.

"Na Slovensku stále máme približne 2-tisíc ľudí, ktorí sú roznášačom vírusu. A nemáme ich identifikovaných," povedal dnes na brífingu na štátnej hranici s Rakúskom Jarovce -Kittsee premiér Matovič.

Podokol, že musíme naďalej chrániť ochranný val na hraniciach. V prípade nedodržania karantény hrozí  pokuta až do výšky 1 650 eur. Spustením tohto projektu sa však neruší štátna karanténa, táto smart verzia bude dobrovoľná.

"Bohužiaľ, v rámci Európy sú stále krajiny, ktoré majú veľmi veľký problém s vírusom a my musíme chrániť ľudí v našej krajine," povedal Matovič.

Zdroj: Úrad vlády

​Matovič predpokladá, že od od piatka 22.5 bude nasadený systém smart karantény a dodal, že v takejto inteligentnej podobe budeme tretia krajina, ktorá nasadzuje túto smart karanténu. "Nemecko či Švajčiarsko a iné rozvinuté krajiny takýto systém nemajú zavedený, budeme takým európskym vzorom," dodal Matovič. 

„Pre širokú verejnosť by sme túto smart karanténu chceli spustiť už tento piatok, podmienkou je, aby testovanie aplikácie dopadlo dobre. Aktuálne všetko nasvedčuje tomu, že by sme to mali stihnúť,“ uviedol člen permanentného krízového štábu Ján Bučkuliak, ktorý viedol projekt vývoja smart karantény.

"Po súhlase dotknutého budeme vedieť monitorovať domácu karanténu, a tým pádom to nebude ohrozenie pre ostatných ľudí. Nejde o sledovanie ľudí, hovorí len o tom, že došlo k porušeniu karantény. Nebude zrejmé, kde sa daný človek nachádza," povedal minister rezortu zdravotníctva Marek Krajčí.

Ak prichádzate domov zo zahraničia do domácej karantény, automaticky sú v domácej izolácii aj ostatní členovia domácnosti. Ak však človek prichádzajúci zo zahraničia nechce poslať do domácej karantény aj členov rodiny, môžete si nájsť iné miesto na pobyt v smart karanténe. "Môže to byť garsónka, záhradná chatka, domček, " povedal  Bučkuliak a minister Krajčí ho doplnil, že to môže byť aj hotel, ak zariadenie splní hlavným hygienikom predpísané hygienické štandardy.

Zdroj: Úrad vlády

Ak na mieste, ktoré si zvolíte ako svoju domácu karanténu nebude signál alebo internet, úrad verejného zdravotníctva vás vyhodnotí ako podozrivú osobu.

Kontroly cez mobilnú aplikáciu budú náhodné a náhodný bude aj počet kontrol. "Je tam však časový interval, viete sa potom dohodnúť sa zamestnancom úradu verejného zdravotníctva, prípadne mu vysvetliť, prečo ste to nestihli," informoval ďalej Bučkuliak.

Test na COVID-19 bude následne povinný aj počas absolvovania domácej karantény, repatrianti sa budú môcť od 3. dňa naň prihlásiť ,aby na 5.deň bolo všetko pripravené a aby sa test prakticky aj absolvoval. "Bez ohľadu, ako dopadne testovanie, repatriant zostáva 14 dní v domácej izolácii," dodal Krajčí.

Riešenie je medzirezortné, na spustenie fungovania sa podielali a pripravovali viaceré ministerstvá.

(nc)

Football news:

This is the best Milan in years: superkambekom with Juve (3 goals in 5 minutes!) saved the intrigue in Serie A
Zlatan Ibrahimovic: I am the President, player and coach! If I had been in Milan since the start of the season, we would have taken the scudetto
Sarri on the defeat by Milan: we played first-class football for 60 minutes. Then-turbidity
Pioli on the victory over Juve: Milan became a team. We can play even better
Pioli beat Juventus for the first time as a coach
Vardy has scored 10 goals for Arsenal in Premier League matches. Only Rooney has more
Ronaldo scores or gives an assist in 17 consecutive Serie A matches, where he scored 25 (21+4) points