Slovakia

Vo Francúzsku vznikla petícia za prevoz ostatkov básnikov do Panteónu

Jedinou osobou, ktorá môže rozhodnúť o umiestnení telesných ostatkov v Panteóne, je francúzsky prezident.

Paríž 28. septembra (TASR) - Francúzsku kultúrnu obec názorovo rozdelila petičná výzva na premiestnenie ostatkov dvoch z najvýznamnejších básnikov krajiny Arthura Rimbauda a Paula Verlaina do Panteónu. Informoval o tom v pondelok denník The Guardian.

Toto sekulárne mauzóleum v parížskom 5. obvode je miestom posledného odpočinku francúzskych velikánov ako Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, Émile Zola, Alexandre Dumas, Victor Hugo, Louis Braille či Marie Curieová.

Petícia, ktorú podpísalo už vyše 5000 ľudí vrátane francúzskej ministerky kultúry Roselyne Bachelotovej a množstva jej predchodcov, vyzýva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, aby umožnil premiestnenie ostatkov Rimbauda a Verlaina do Panteónu.

Rimbaud zomrel v roku 1891 a je pochovaný v meste Charleville-Mézieres v departemente Ardennes. Verlaine zomrel v roku 1896 a je pochovaný na parížskom cintoríne Batignolles. Dvojica spolu tvorila niekoľko rokov milenecký pár.

"Rimbaud a Verlaine sú dvaja najväčší básnici nášho jazyka, ktorí svojím géniom obohatili naše kultúrne dedičstvo. Bolo by preto spravodlivé, ak by sme si ich uctili premiestnením ich ostatkov do Panteónu," uvádza sa v texte petície.

Podľa jej osnovateľov aktuálne miesta posledného odpočinku básnickej dvojice nezodpovedajú ich významu; Rimbaud je pochovaný v "úzkej, úbohej" hrobke, zatiaľ čo Verlaine spočíva v "krypte pod strašnými plastovými kvetmi".

Jedinou osobou, ktorá môže rozhodnúť o umiestnení telesných ostatkov v Panteóne, je francúzsky prezident.

Football news:

Jurgen Klopp: first Oliver didn't see the moment, then VAR forgot the rules. And the consequences came only for van Dijk and Tiago
Favre on the defeat against Lazio: Dortmund lacked determination. We needed to play an outstanding game, and we didn't
Lampard on 0:0 with Sevilla: I think both teams are happy with the draw
Tuchel Pro 1:2 with Manchester United: PSG were not on the pitch in the first half. One of the worst games of the team
Ole Gunnar Solskjaer: When you go to a team with Neymar and Mbappe, you need to defend well, and the goalkeeper must help out
Barcelona have extended their contracts with Pique, Ter Stegen, Langle and de Jong
Ronald Koeman: Red Pique is too harsh a punishment. But Barcelona played well in the minority