Slovakia

Významný politický úspech: EÚ podpísala novú dohodu so štátmi Afriky, Karibiku a Tichomoria

Dohodu v mene EÚ podpísala eurokomisárka pre medzinárodné partnerstvá Jutta Urpilainenová a v mene OAKTŠ togský minister zahraničných vecí Robert Dussey. Znamená to formálne ukončenie rokovaní po skončení platnosti Dohody z Cotonou. Nová dohoda stanovuje rámec politickej, hospodárskej a odvetvovej spolupráce medzi oboma stranami na nasledujúcich 20 rokov.

Urpilainenová v tejto súvislosti nové a komplexné partnerstvo s najväčšou skupinou partnerských krajín označila za významný politický úspech. Podľa jej slov sa očakáva, že dohoda bude prelomová pri posilňovaní vzájomných vzťahov EÚ s každým jednotlivým štátom z tejto skupiny a aj s príslušnými regiónmi.

Dussey, ktorý je hlavným vyjednávačom OAKTŠ, zdôraznil, že novou dohodou chcú obe strany obnoviť podmienky spolupráce a preorientovať vzájomné partnerstvo na nové ciele vo svete, ktorý sa radikálne zmenil a podlieha neustálej transformácii.

Dohoda, ktorá nahradí Dohodu z Cotonou, hneď ako obe strany ukončia vnútorné postupy potrebné na podpis a ratifikáciu, vytvára priestor pre budovanie aliancií a koordinovanejšie opatrenia na svetovej scéne, kde môže mať skupina významný vplyv pri riešení naliehavých globálnych výziev. EÚ a členovia OAKTŠ predstavujú spolu viac ako 1,5 miliardy ľudí a viac ako polovicu kresiel v Organizácii Spojených národov.

Nová dohoda zmodernizuje spoluprácu a rozširuje rozsah a dosah ambícií EÚ a OAKTŠ s cieľom lepšie riešiť súčasné a budúce výzvy. Partneri zvýšili svoje záväzky v oblastiach, ako sú ľudské práva, demokracia a správa vecí verejných, mier a bezpečnosť, ľudský rozvoj, ktorý zahŕňa zdravie, vzdelávanie, rodovú rovnosť, ako aj udržateľnosť životného prostredia, zmenu klímy a trvalo udržateľný rozvoj a rast. Medzi ich priority patrí migrácia a mobilita.

Súčasťou novej dohody je prvýkrát - po viac ako 40 rokoch spolupráce - silná regionálna a riadiaca štruktúra, ktorá je prispôsobená potrebám každého regiónu. Komisia v nadchádzajúcich týždňoch predloží znenie dohody preložené do všetkých jazykov Únie členským štátom (Rade EÚ).

Football news:

In the game with Roma, we saw the former De Gea: he made 10 saves, dragged at close range and became the best player of the match
David Villa joined the management of the Indian club Odisha
Chelsea and Jorginho want to extend their contract. The midfielder was Interested in Juve
Player of the Wings of Hadi on alcohol: Never drank, because I am happy as I live
Matic on Europa League: Manchester United respect Villarreal, but approach the final with thoughts of winning
President of Villarreal on reaching the final of the European Cup: We have finally achieved this
Cavani-the first player in 35 years with a double in both matches of the 1/2 final of the European Cup