Slovakia

Wall Street v piatok pokračovala v raste a prelamovaní rekordov

Dow Jones si za uplynulý týždeň pripísal 2,7 % a S&P 500 1,2 %. Naopak, Nasdaq stratil 1,5 %.

New York 8. mája (TASR) - Wall Street pokračovala na konci týždňa v raste a prelamovaní rekordov. Paradoxne jej k tomu pomohla správa z trhu práce, ktorá sklamala očakávania. Profitovali z toho predovšetkým technologické tituly, ktoré sa v poslednom čase skôr oslabovali. Podľa expertov totiž slabšia tvorba pracovných miest znamená, že centrálna banka (Fed) nebude v dohľadnom čase sprísňovať menovú politiku.

Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average si v piatok (7. 5.) pripísal 229,23 bodu alebo 0,66 % a uzavrel na novom rekorde 34.777,76 bodu. Na nové maximum sa dostal aj širší index S&P 500, ktorý si polepšil o 0,74 % na 4232,60 bodu. Technologický index Nasdaq Composite vzrástol o 0,88 % na 13.752,24 bodu.

Dow Jones si za uplynulý týždeň pripísal 2,7 % a S&P 500 1,2 %. Naopak, Nasdaq stratil 1,5 %.

Piatková správa amerického ministerstva práce ukázala, že v ekonomike USA sa v apríli mimo poľnohospodárstvo vytvorilo len 266.000 nových pracovných miest, pričom experti počítali až s 978.000. Ministerstvo navyše tiež revidovalo marcové číslo na 770.000 nových pracovných miest z pôvodne uvádzaných 916.000. Miera nezamestnanosti v USA v apríli dokonca mierne vzrástla na 6,1 % zo 6 % v marci. Ekonómovia očakávali pokles na 5,8 %.

Burzy zareagovali na správu pozitívne, keďže potvrdila názor, že Fed nebude v dohľadnej dobe meniť extrémne uvoľnené nastavenie menovej politiky. Ekonóm spoločnosti Capital Economics Michael Pearce uviedol, že správa "jasne pripomenula, že zotavovanie na trhu práce zaostáva za oživením spotreby".

Football news:

Sancho, Maguire and Chilwell are not in the England squad for the match against Croatia
Malinovsky has greatly benefited from the transfer of the Euro. In the spring, he was the best in Serie A and will now drag Ukraine
Benzema on the French national team: The goal is to win the Euro. I keep it in my head
Debuts of the countries of the former Yugoslavia at the Euro: the madness of the Slovenes and the Serbs (3:3), goals by Shuker and Milosevic. Now-North Macedonia
Man City could buy Pau Torres if they sell Laporte
Inter is ready to sell Lautaro for 90 million euros
Verratti could be part of Italy's bid to face Switzerland