Slovakia
This article was added by the user Anna. TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek začne už čoskoro, vrátenie bude možné vo vyše 2-tisíc prevádzkach

Nápojové obaly bude po spustení zálohovania možné vrátiť vo viac ako 2 000 prevádzkach. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to povedala riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému Lucia Morvai a štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Juraj Smatana.

Do spustenia zálohovania ostáva 64 dní. V celkovo 1 700 prevádzkach budú umiestnené zálohomaty, teda automaty, prostredníctvom ktorých bude možné vracať nápojové obaly. Za tie dostanú spotrebitelia naspäť 15 centov.

Prihlásili sa už tisíce predajní

Celkovo je do odbernej siete prihlásených takmer 1 100 predajní nad 300 metrov štvorcových a viac ako 1 000 predajní s predajnou plochou do 300 metrov štvorcových.

Na odberných miestach, ktoré nebudú mať zálohomaty, bude odber prebiehať manuálne, s použitím ručných skenerov. Tie načítajú kódy z fliaš a zákazníkovi následne obsluha vytlačí lístok so sumou za zálohu fliaš, ktorý zákazníkovi vyplatia pri pokladni.

O odvoz fliaš aj triedenie sa bude starať Správca zálohového systému, ktorý bude mať triediace centrum. Ti bude umiestnené v obci Kočovce – Rakoľuby v okrese Nové Mesto nad Váhom.

Obaly budú označené písmenom „Z“

Systém je už aktuálne testovaný na deviatich odberných miestach. Podľa Morvai počíta Správca zálohového systému s postupným nábehom fliaš označených symbolom zálohovania – s logom s veľkým písmenom „Z“.

Obaly s týmto symbolom budú môcť na trh umiestňovať výrobcovia od 1. januára, do konca januára však budú môcť uvádzať na trh aj obaly neobsahujúce logo zálohovania.

Obchodníci budú môcť dopredávať neoznačené obaly do 30. júna. Po 1. júli by sa tak na trhu už nemali vyskytovať žiadne nápoje v obaloch, ktoré nebude možné zálohovať.

„Aj na základe skúseností zo zahraničia však predpokladám, že ten nábeh bude rýchlejší,“ vysvetlila Morvai.

Cieľom je návratnosť obalov do systému

Cieľom zálohovania je dosiahnuť do roku 2025 návratnosť obalov do systému na úrovni 90 percent. Podľa Smatanu je zálohovanie najefektívnejším spôsobom návratnosti plastových fliaš do systému. Triedeným zberom sa totiž aj v iných krajinách Európy dosiahla maximálna návratnosť na úrovni 60 percent. Staré fľaše by navyše stále viac mali slúžiť ako surovina na výrobu tých nových.

„V Národnej rade SR už je pripravená novela odpadového zákona, ktorá predpokladá, že do výroby nových PET fliaš sa už nebude používať iba holá surovina ako ropný produkt, ale bude tam stanovené povinné percento recyklátu, takže tu vzniká aj ďalšia zákonná motivácia, aby boli nové PET fľaše vyrábané zo starých PET fliaš, tak ako je to v Európe zvykom,“ povedal Smatana.

Ročné náklady odhadujú na 30 miliónov eur

Ročné náklady na prevádzkovanie zálohovacieho systému by mali dosiahnuť 30 miliónov eur.

„Systém je štandardne financovaný z poplatkov výrobcov ako povinných osôb. Tam sa očakáva strata približne vo výške 5 miliónov eur,“ povedala Morvai.

Smatana dodal, že pri prerátavaní nákladov na zálohovanie však nie je zohľadnené, koľko nákladov štátu zálohovanie ušetrí napríklad na skládkovaní či čistení prírody znečistenej plastovými obalmi.

Morvai dodala, že zálohovanie zároveň bude viesť k postupnému farebnému i hmotnostnému zjednocovaniu nápojových obalov u výrobcov.