Slovakia

Žiadni raperi ani slávne skupiny: Tieto slovenské videá pozeráme na Youtube najčastejšie

Detské piesne od Spievankova či Fíha Tralala búrajú rekordy slovenských videí.

Najpozeranejšie slovenské videá sú pre deti. — Foto: Facebook/Spievankovo a Fíha Tralala

BRATISLAVA 13. júla - Ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým, ktoré slovenské videá sú na portále Youtube najpozeranejšie, možno budete prekvapení. Medzi tie naj nepatrí video od žiadneho Youtubera alebo speváka či kapely. Aj keď áno, ešte v minulom roku to tak bolo a na Youtube bodoval klip Žijeme len raz od rapera Ega. Teraz je všetko inak a rekord vyklikali, doslova, deti. Na prvých troch miestach, s desiatkami miliónov pozretí, sú totiž hity od Spievankova či Fíha Tralala.

1. Spievankovo: pieseň Na hada, 196 miliónov pozretí

Hudobno - zábavný projekt pre deti, ktorý neskôr dostal názov Spievankovo, vznikol v roku 2002 a stoja za ním dva hudobníci s niekoľkoročnými skúsenosťami, Mária Podhradská (stvárňuje Spievanku) a Richard Čanaky (predstavuje Zahrajka). Pieseň Na hada je dokonca z ich úplne prvého DVD, ktoré nahrali.

Aký príbeh video rozpráva? „Popoludňajšiu príjemnú prechádzku lesom vyruší výkrik Spievanky, ktorá zbadá na chodníku zeleného hada. V strachu vyskočí Zahrajkovi na ruky. Ten, spolu s deťmi pomôžu Spievanke prekonať strach z hadov. Deti sa dozvedia, že hady sú užitočné a aj keď niektorým nie sú príjemné na pohľad či dotyk, sú v prírode užitočné. Spievanka, Zahrajko a deti sa pochytajú za ruky, čím vytvoria dlhého "hada", ktorý putuje lesom a spievajú si pesničku,“ opisuje pred Dobré noviny najsledovanejšie video Mária Podhradská.

Ako je možné, že takéto „obyčajné“ video, ktoré si mnohí pamätáme z detstva, dosiahlo toľko pozretí, za ktoré sa nemusia hanbiť ani svetové hviezdy?Pesnička je veľmi melodická a pokojná, deti ukľudňuje. Na druhej strane, veľa detí sa hadov bojí a práve vďaka pesničke a ostatným deťom v nej, prekonávajú svoj strach. Prežívajú príbeh zas a znovu. To im umožňuje porozumieť svojim pocitom a ľahšie ich spracovať,“ dopĺňa Podhradská s tým, že s piesňou pracovala už za svojich študentských čias, keď bola praktikantkou v škôlke.

Deti sa ju vždy veľmi radi spievajú a často sa využíva aj dnes pri prechádzkach v škôlkach - vďaka tej choreografií. A ak si deti niečo obľúbia, potrebujú to počuť zas a znovu, preto toľko pozretí.

Klip takisto evokuje ešte len začiatky zoskupenia.Vtedy sme ešte len začínali a nemali sme premyslený kostým. Každý si dal na seba, čo doma mal. A pamätám si tiež ako sme natáčali scénu, v ktorej Spievanka zbadá hada, vykríkne a vyskočí Zahrajkovi na ruky. Bolo to také dôveryhodné, že pri prvej klapke sa jedno malé dieťatko zo skupinky tak veľmi zľaklo a rozplakalo, že veľmi dlho trvalo, kým sme mohli ísť na ďalší záber,“ dodáva Podhradská.

2. Fíha tralala: pieseň Bumbarasa, 107 miliónov pozretí

Za nimi nasledujú dve piesne z ďalšieho projektu pre deti. A to konkrétne Fíha tralala. Autorkou celej myšlienky, ale zároveň aj textov a scenárov k videám je Martina Jelenová. Okrem toho je už od roku 2012 aj predstaviteľkou hlavnej postavy projektu - rozprávkového škriatka Fíha Tralala. Samozrejme k nej patrí aj mnoho ďalších tanečníkov. Jelenová začínala v Divadle na kolesách, ktoré založila a po čase sa rozhodla svoju postavu preniesť na veľké pódiá a tiež do detských izieb detí po celom Slovensku.

3. Fíha tralala: pieseň Bum Bác, 85 miliónov pozretí

Obe tieto videá sú tiež založené na tom istom, čo deti majú radi - objavovanie zvierat v lese, zbavovania sa strachu, ale najmä chytľavé melódie, hravé kostýmy a rytmické opakovanie slov.

Football news:

Perisic's goal proves more clearly than any other that Barcelona is no longer the same. All froze on place, and Semedu shoved the ball Roberto (and his immediately ate)
Barcelona conceded 5 goals in a Champions League match for the first time in history
Bayern have scored 36 goals for the season in the Champions League. This is their record
Mueller came in 3rd place for goals scored in the knockout stages of the Champions League. Only Messi and Ronaldo have more
Messi beat Raul to 4th place in the Champions League
Barcelona conceded 4 goals per half in the Champions League for the first time in history
Messi is playing the 23rd match in the 1/4 final of the Champions League. This is a tournament record