logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Slovakia

Zimný festival zvykov a obyčají Rok na Gemeri oslavuje 25 rokov

ilustračné foto. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Súčasťou osláv budú tvorivé remeselnícke dielne, tanečné a spevácke domy, koncerty, varenie a pečenie gemerských špecialít.

Rožňava 10. novembra (TASR) – Tradované zvyky a obyčaje Gemerčanov predstavia regionálne folklórne zoskupenia na 25. ročníku zimného festivalu Rok na Gemeri. Uskutoční sa 18. až 23. novembra v Rožňave.

„Okrem slovenskej kultúry, najmä v podobe tej nárečovej, uvedieme aj programy prezentujúce maďarskú, rómsku, ale i rusínsku kultúru. Mimoriadnu pozornosť sme venovali príprave sobotňajšieho galaprogramu so zapojením folklórnych kolektívov z nášho regiónu,“ uviedla na margo programu riaditeľka Gemerského osvetového strediska (GOS) Helena Novotná.

Doplnila, že súčasťou programu budú tiež tvorivé remeselnícke dielne, tanečné a spevácke domy, koncerty, varenie a pečenie gemerských špecialít, ale aj pokusy o slovenské rekordy v ručnom tkaní pokrovca či ťahaní štrúdle.

Pôvodným miestom konania sa festivalu Rok na Gemeri bola obec Slavošovce, rodisko spisovateľa a zberateľa ľudových rozprávok Pavla Dobšinského. Pôvodná dramaturgia jednodňového, neskôr dvojdňového programu bola zameraná na scénicky spracované zvyky a obyčaje v podaní dedinských folklórnych skupín z územia historického Gemera. Od roku 2014 sa podujatie koná v Rožňave.

Organizátormi festivalu sú GOS spolu s mestom Rožňava. Záštitu nad podujatím prevzal predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka. Festival z verejných zdrojov podporil hlavný partner festivalu Fond na podporu umenia a KSK.

Themes
ICO