Afghanistan

کش‌و‌گیر کمیسیون و احزاب بر سر چگونگی برگزاری انتخابات

ایتلاف بزرگ ملی دو روز پیش دروازه‌ی دفترهای ولایتی کمیسیون انتخابات را در ولایت‌های قندهار، هرات و بلخ مسدود کرد. ایتلاف بزرگ ملی دیروز از این اقدام ایتلاف بزرگ ملی به شدت انتقاد کرد. این ایتلاف تأکید کرد که بستن دروازه‌های دفاتر ولایتی این کمیسیون سبب تأخیر در برگزاری انتخابات می‌شود.

این در حالی است که هوادران ایتلاف بزرگ ملی که متشکل از ۳۵ حزب و جریان سیاسی می‌باشد، روز شنبه (۲۴ سنبله) دروازه‌ی دفترهای ولایتی کمیسیون انتخابات را در سه ولایت کشور بستند و خواهان اصلاحات در نظام انتخاباتی شدند.

اقدامی که واکنش وزارت داخله کشور را نیز در پی داشت. جنرال اختر ابراهیمی، معین ارشد امنیتی وزارت داخله با فرستادن پیام تصویری به رسانه‌ها گفت با آن‌که برگزاری تظاهرات و اعتراضات مدنی مطابق به قانون حق مردم است، اما هیچ‌کسی حق ندارد نظم عامه را اخلال کرده و کار نهادهایی را که خدمات اجتماعی ارایه می‌کنند و یا یک پروسه‌ی ملی را پیش می‌برند، مختل کند.

به همین دلیل او گفته است که نیروهای امنیتی می‌توانند در صورت نیاز، از زور استفاده کرده و امنیت کمیسیون و کارمندان آن‌ را تأمین کنند. دستوری که دیروز توسط نیروهای امنیتی در ولایت هرات اجرا شد.

 مقام‌های محلی ولایت هرات اعلام کردند که روز یک‌شنبه (۲۵ سنبله)‌ دروازه‌های کمیسیون انتخابات در این ولایت بازگشایی شده‌اند. عبدالاحد ولی‌زاده، مسئول ارتباطات فرماندهی پولیس هرات گفت که ۱۰ تن از افردای که باعث اغتشاش و اختلال جلو دروازه‌ی دفتر کمیسیون انتخابات در هرات می‌شدند، از سوی فرماندهی پولیس هرات دستگیر شده‌اند.

با این حال، مقام‌های کمیسیون انتخابات در بلخ گفته‌اند که دروازه‌ی کمیسیون انتخابات در این ولایت همچنان مسدود است. فضل‌احمد حیاتی، سرپرست کمیسیون انتخابات در ولایت بلخ به ۸صبح گفت که بسته‌ماندن درب دفتر کمیسیون انتخابات در بلخ، در کار این کمیسیون اخلال ایجاد کرده است.

نگرانی کمیسیون انتخابات

گلاجان عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون انتخابات روز یک‌شنبه (۲۵ سنبله) در نشست خبری‌ای گفت که بسته‌شدن دروازه‌های کمیسیون انتخابات در چنین زمان حساسی سبب تأخیر در انتخابات شده و برای کمیسیون قابل تحمل نیست.

رییس کمیسیون انتخابات همچنان افزود که کسانی که دروازه‌های کمیسیون انتخابات را می‌بندند، در پی ایجاد تأخیر در انتخابات اند و مسئولیت آن به دوش آنانی خواهد بود که مانع این پروسه‌ی ملی می‌شوند. 

آقای صیاد گفت که از یک روز به اینسو دروازه دفترهای ولایتی کمیسیون انتخابات در چهار ولایت کشور مسدود شده که این مسئله در عملکرد زمان‌مند کمیسیون سکتگی‌های جدی ایجاد کرده و زمینه‌ساز تأخیر در انتخابات خواهد شد.

با این حال، نورالرحمان اخلاقی عضو شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی، یکی از احزاب شامل ایتلاف بزرگ ملی می‌گوید آنان از خواست‌های‌شان دست نخواهند کشید. آقای اخلاقی گفت: «قطعاً در روزهای پیش‌ رو شما شاهد بازکردن درهای کمیسیون انتخابات به یک روز یا چند ساعتی خواهید بود، اما ما از خواست‌های خویش دست‌بردار نیستم.»

نگرانی نهادهای ناظر

یوسف رشید، رییس فیفا می‌گوید اگر وضعیت همین‌گونه ادامه یابد، برگزاری انتخابات مجلس نمایدگان به تأخیر خواهد افتاد. او همچنان افزود که وضعیت جاری، بر کیفیت کار کمیسیون انتخابات نیز تأثیر خواهد گذاشت. رییس فیفا، حکومت افغانستان، کمیسیون انتخابات و طرف‌های معترض را در حل و فصل بحران کنونی انتخابات، ناکام و بی‌ظرفیت خواند. 

آقای رشید تصریح کرد که کمیسیون انتخابات باید مدیریت بحران‌ را به حیث یک بخش اساسی بشناسد و بالای آن سرمایه‌گذاری کند. یوسف رشید همچنان خاطرنشان کرد که اگر بحران کنونی مدیریت نشود، روی انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نیز تأثیر خواهد گذاشت.

ایتلاف بزرگ ملی به دنبال چیست؟

ایتلاف بزرگ ملی به برگزاری شفاف انتخابات‌های پیش رو توسط کمیسیون انتخابات باور ندارد. آن‌های مدعی اند که روند ثبت نام شفاف نیست و نام هزاران فرد خیالی در میان افراد واجد شرایط درج شده است. این جریان پیش از این نیز،‌ صدها هزار شناس‌نامه‌ی سفید، بسته‌های برچسپ، شناس‌نامه‌های برچسپ‌دار و کتاب‌های ثبت نام رای‌دهندگان را به ‌عنوان «اسناد تقلب» در اختیار رسانه‌ها قرار دادند و بر پایه‌ی آن ادعا کردند که ارگ ریاست جمهوری، کمیسیون مستقل انتخابات و اداره‌ی ثبت و احوال نفوس این تقلب را سازمان‌دهی کرده‌اند.

این جریان سیاسی برای برگزاری انتخابات شفاف، بدون تقلب و قابل قبول همه، خواهان باطل شدن روند کنونی و ثبت نام مجدد رای‌دهندگان با استفاده از تکنولوژی انگشت‌نگاری اند. تغییر سیستم انتخابات از نظام تک‌رای غیرقابل انتقال به نظام تناسبی و سهم‌دهی بیشتر برای نظارت از انتخابات به احزاب و نهادهای مدنی از دیگر خواست‌های احزاب سیاسی است که پیش از این مطرح شده است.

Football news:

Inter wants to sign Kessie. Milan previously refused to exchange for Gagliardini
Showsport supports the journalist Ivan Safronov, accused of treason. This is a very suspicious case
Mario Gomez, Pizarro, Emre, lomberts and other heroes who finished their careers this summer
Dyer was suspended for 4 matches for a brawl with a fan in the stands
Jorginho is unhappy that he doesn't play enough at Chelsea. Sarri wants to invite him to Juventus
The crazy story of the referee who forgot the rules and gave 16 extra penalties. All because of the new rules of the series
Havertz told Bayer that he wanted to leave. Chelsea is ready to pay 70+30 million euros for it