Albania

44 specie gjitarësh përveç njerëzve mund të infektohen me Covid

Dhjetëra gjitarë, përfshirë kuajt, delfinët dhe dhitë mund të infektohen me SARS-CoV-2, virusi që shkakton Covid-19, zbulon një studim i ri.

Studiuesit kinezë analizuan qelizat e kafshëve në laborator për të përcaktuar se cilat kishin receptorët ACE2 që lehtësojnë marrjen e një infeksioni.

Receptorët ACE2 kanë një formë që përputhet me pjesën e jashtme të koronavirusit, duke siguruar në mënyrë efektive hyrjen e tij në qarkullimin e gjakut.

Rezultatet e ekipit zbuluan 44 specie gjitarësh përveç njerëzve – përfshirë kafshët shtëpiake, bagëtinë dhe kafshët që gjenden në kopshte zoologjike dhe akuariume se kishin receptorin ACE2.

Midis tyre ishin gorillat, balenat, rinocerontët, kuajt, macet, dhitë, një lloj brejtësi, bagëtia, pandat gjigante dhe leopardët. Ekspertët thanë se të gjitha këto mund të jenë në gjendje të infektohen me koronavirus.

Football news:

Real Madrid players will refuse bonuses for winning the Champions League or La Liga. The club will save 30 million euros
Zinedine Zidane: I was lucky to coach Real Madrid. But I'm not a terrible coach, although not the best
Sweden has opened stadiums for fans, but so far only 8 (!) people can attend matches. Although in other places go to 5 thousand
Ronaldo will miss the match with Atalanta due to a muscle injury
Arsenal, Lazio and Wolverhampton are Interested in Yaremchuk. Gent wants 15-20 million euros for their top scorer
Bayern are set to extend their contract with Choupo-Moting. The striker wants to play regularly
Yaya Toure: I want to work as a coach in Barcelona. I was very much loved there