Albania

5 të arrestuar/ U kapën duke transportuar emigrantë, ja pagesa që merrnin

Pesë persona janë arrestuar në kuadër të operacionit të koduar “Kalimtarët” për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit.

Operacioni i zhvilluar nga shërbimet e Policisë të DVP Elbasan, në bashkëpunim me specialistët e Drejtorisë Rajonale të SHÇBA-së Elbasan dhe Korçë, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan.

Si rezultat i këtij operacioni u arrestuan në flagrancë shtetasit:

B.R., 28 vjeç,  E.K., 27 vjeç, të dy banues në Devoll,  J.D., 28 vjeç,  M.Gj., 29 vjeç, dhe N.A., 23 vjeç, të tre banues në Durrës.

“Këta shtetas janë arrestuar në flagrancë pasi në aksin rrugor Librazhd- Elbasan, në fshatin Mengël, janë kapur duke transportuar 10 shtetas të huaj. Këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin kryenin në mënyrë të organizuar veprimtarinë kriminale të dhënies ndihmë shtetasve me origjinë nga vendet e treta, për kalim të paligjshëm të kufirit, duke bërë transportimin e tyre nga Korça drejt Tiranës, kundrejt fitimit 200 euro për person”, thotë policia.

Në cilësinë e provave materiale janë sekuestruar 2 automjete, 5 aparate celular dhe 1 dozë lëndë narkotike kokainë.Vijojnë hetimet për identifikimin e shtetasve të tjerë të përfshirë në këtë aktivitet kriminal.

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan, për veprime të mëtejshme.

Football news:

Kovac about Golovin: He should score 10 goals and make 10 assists for the season. An important player in the Monaco game
Telles and Elanga will be included in Manchester United's application for the match with West Ham in the League Cup
Massimiliano Allegri: La Spezia-Juventus is a match for 6 points in the fight for survival
Ancelotti on Vinicius' game because of Mbappe: Vini has more maturity. If another player had come, the same thing would have happened
Andres Iniesta: Xavi was preparing and studying to lead Barca. He is ready to accept such a challenge
Ronaldo and Messi launched PSG and Manchester United social networks into space 🚀 Almost 15 million people signed up for Paris in the first three days alone
Laporta to Barca fans: Stay calm, we will solve all the problems. We will try to win against Cadiz