Albania

91 vjetori i Alfred Moisiut, Fatmir Xhafaj: Model i një shtetari serioz e të përgjegjshëm, model vlerash që duhet të ndjekin pasardhësit e tij

Deputeti socialist Fatmir Xhafaj ka përcjellë një mesazh urimi dhe vlerësimi për ditëlindjen e 91-të të ish presidentit Alfred Moisiu.

Duke çmuar kontributin e ish kreut të shtetit, Xhafaj e cilëson si modelin e një shtetari që është përulur vetëm para Kushtetutës dhe interesave të qytetarëve.

Mes të tjerash, ligjvënësi fton të gjithë pasardhësit e Moisiut që të ndjekin shembullin e tij për t’i shërbyer vendit me dinjitet.

“Gëzuar ditëlindjen Presidentit Alfred Spiro Moisiu!

Sot ishte kënaqësi e veçantë për mua t’i uroj ditëlindjen këtij personaliteti me vlera të veçanta njerëzore. Plot 91-vite të cilat i ndau në dy kohë ku shërbeu, drejtoi dhe vazhdon jeton plot dinjitet.

Kam pasur fatin të bashkëpunoj me të, duke kuptuar edhe më tej se si duhet të jetë figura e një Presidenti i cili përulet vetëm para Kushtetutës dhe interesave të qytetarëve, përfaqësues i unitetit të popullit të tij.

Njeriu që i dha vlera institucionit që drejtoi si pakkush në këto 30 vjet në këtë vend, model i një shtetari serioz dhe të përgjegjshëm për fatet e vendit.

I uroj shëndet të plotë, për ta pasur mes nesh jo veç si mik të mirë, por edhe si monument të gjallë të modelit të vlerave që kushdo nga pasardhësit e tij duhet të ndjekë.

Jetë të gjatë, zoti PRESIDENT Moisiu!”, mbyll urimin e tij Xhafaj.

Football news:

Nepomnyashchy against reducing the RPL to 12 clubs: Russia is not ready to sacrifice a large number of fans
Wolverhampton loan Willian Jose from Sociedad with a buy-out option
AC Milan are close to loaning Tomori to Chelsea with a 20+ million euro buy-out option
Spartak about fans convicted for fighting at Euro 2016: Fedun personally helped them financially
Lewandowski updated the Bundesliga record by scoring 22 goals in the 1st round
Flick on Bayern: Our goal is to stay on top
Goalkeeper Alcoyano has 10 saves in the match with Real Madrid. Most of all in the season among the rivals of Madrid