Albania

Akuzat për viktimat e COVID, Basha e thotë sërish nga Shkodra: Dje kishim rekord të vdekurish, numri i vërtetë u fsheh nga Rama

Kryedemokrati Lulzim Basha ka përsëritur akuzat e tij ndaj qeverisë së kryeministrit Edi Rama lidhur me fshehjen e të vdekurve nga pandemia e koronavirusit.

Nga një takim me qytetarët në Shkodër, Basha përmendi faktin që dje vendi ka pasur rekord viktimash, duke shtuar se numri real ka qënë shumë herë më i madh.

“Dje kemi pasur rekord viktimash. Numri i vërtetë që fshihet nga Rama është më i lartë. Gjendja e sistemit shëndetësore dhe ekonomisë është në kolaps”, tha Basha.

Kujtojmë se dje Ministria e Shëndetësisë konfirmoi 19 viktima nga COVID-19.

j.l./ dita

Football news:

Solskjaer about Greenwood: We're talking about the syndrome of the second season. I have always believed that 99% of the effort is 100% of the failure
Oscar: Salah at Chelsea was unstoppable in training, but on the pitch he was timid. Not enough confidence
Koeman on Barca's debts: We helped the club by lowering salaries. This situation is not only here - everyone is suffering because of the coronavirus
Real Madrid's contract negotiations with Ramos and Vazquez have been suspended. The club can not improve conditions due to the crisis
Pioli on Zlatan's red: He apologized. This is what great champions do, which is what Ibrahimovic is
Pep Guardiola: Football is complicated. The only way I know how to be a coach is just to think about Sheffield
Conte said that Eriksen will not leave Inter: He is part of our project. Christian is a very smart guy