Albania

Armët e ETA-s famëkeqe “bëhen petë”, pse e djathta spanjolle e quan “maskaradë”

Spanja ka shkatërruar më shumë se 1.000 armë të ETA-s, me kryeministrin Pedro Sanches që tha se kompensimi është i nevojshëm për dhimbjen e viktimave të organizatës separatiste baske dhe grupeve të tjera “terroriste”.

“Ne nuk do të jemi në gjendje të kthejmë jetët e humbura, as nuk do të jemi në gjendje të shkatërrojmë të kaluarën e errët ndërsa shkatërruam këto armë sot, por ne mund të luftojmë harresën dhe të kompensojmë dhimbjen dhe nderin”, tha kryeministri spanjoll .

Gjatë ceremonisë, e organizuar në mënyrë simbolike në oborrin e Gardës Civile në jug të Madridit, pothuajse 1,400 armë u shkatërruan. Në ceremoni morën pjesë përfaqësues të Shoqatës së Viktimave të Terrorizmit dhe anëtarë të forcave të sigurisë që morën pjesë në luftën kundër ETA-s.

Gati 90 përqind e atyre armëve iu morën anëtarëve të ETA-s midis viteve 1977 dhe 2005 dhe 10 përqind nga organizata ekstreme e majtë Grapo.

Ngritja e monumenteve

Armët e shkatërruara do të përdoren për të ngritur një monument që simbolizon fundin e ETA-s, organizata që njoftoi shpërbërjen e saj në maj 2018 pas 40 vjet dhune në të cilën u vranë më shumë se 850 njerëz.

“Ne nuk duhet të harrojmë, ne nuk mund të pranojmë fshirjen e emrave të njerëzve që kanë humbur jetën,” tha kryeministri spanjoll.

Florencio Dominguez Iribarren i Qendrës Përkujtimore për Viktimat e Terrorizmit tha se “pas këtyre armëve, pushkëve dhe mitralozëve gjenden tragjedi të shumta dhe viktima të shumta për t’u mbajtur mend”.

Por disa shoqata të viktimave bojkotuan ceremoninë e sotme, të tilla si Partia Popullore (PP), partia kryesore e opozitës së krahut të djathtë, duke thënë se ishte një “maskaradë”.

Ata i urrejnë mbështetjen e qeverisë së majtë në parlament për partinë separatiste baske Bild, e cila ka ish-anëtarët e ETA-s në radhët e saj dhe dënojnë transferimin e luftëtarëve të ETA-s në burgjet më afër krahinës baske, pasi ishin në burgje qindra kilometra larg nga familjet.

Football news:

Allegri told Agnelli when he retired: Get rid of Ronaldo, he hinders the progress of the team and the club
Ibrahimovic was suspended for 1 match for insulting the referee
Adrian: In December, the coach decided that another goalkeeper would play, not me. Liverpool are happy with me, but we need to discuss something
Rafinha Diaz: Bielsa is a demanding coach, but that's fine. He's trying to figure out how to make every player better
I've played for West Ham since I was a kid, so don't wake me up. This season is just a beautiful dream
Real Madrid confirmed that Perez will remain president of the club until 2025. He was the only candidate in the election
Carlos Sainz: Real Madrid lacks the killer instinct of Ronaldo. Juventus was lucky with him