Albania

AUSTRI – Grossi: Objektivat e klimës vështirë se janë të arritshme pa energji bërthamore

VJENË, 26 tetor /ATSH-DPA/ – Ulja e emetimeve të dyoksidit të karbonit për mbajtjen nën dy gradë të ngrohjen globale do të jetë e pamundur pa termocentralet bërthamore, tha sot kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), Rafael Grossi.

“Heqja dorë nga energjia bërthamore, si Gjermania, është një vendim politik. Zgjedhja politike është e ligjshme dhe vendet mund të zgjedhin njërën ose tjetrën politikë”, u shpreh ai.

“Por fakti shkencor është se energjia bërthamore është një emetues jashtëzakonisht i ulët i dyoksidit të karbonit. Është një fakt empirik që një e treta e energjisë së pastër është me origjinë bërthamore”, shtoi diplomati argjentinas në lidhje me daljen nga ernergjia bërthamore, që, pas Gjermanisë, është planifikuar gjithashtu në Zvicër dhe Belgjikë.

IAEA i përcakton burimet e energjisë së pastër si ato që lëshojnë pak ose aspak gazra serë dhe që përfshijnë energjinë bërthamore, hidroenergjinë, erën dhe diellin./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Zlatan Ibrahimovic: I miss the Swedish national team. Those who are not bored have already finished their career. I'm not there yet
Ramos has no offers from other clubs. Real Madrid is his priority
The Argentine football Association confirmed the death of Maradona: You are forever in our hearts
Neymar is not even in the top 30 of Europe's best players. I won't buy it. Barca presidential candidate Freisha on the Brazilian
Lineker about Maradona: By far the best player of my generation and arguably the greatest footballer of all time
Taking cocaine was doing my opponents a favor. How sad it is now
Mourinho on The Best: there is an influence of clubs in the media and people who work better behind the scenes