Albania

BE vendos sanksione të reja ndaj Bjellorusisë: Ulja e avionit Ryanair ishte një pirateri ajrore

Bashkimi Evropian ra dakord për sanksione shtesë ndaj Bjellorusisë të mërkurën në përgjigje të uljes me forcë të një avioni Ryanair.

Reuters raporton se sanksionet synojnë shtatë individë me lidhje me sektorin e aviacionit të Bjellorusisë.

BE-ja po e ndëshkon Bjellorusinë për shkak se avioni Ryanair u detyrua të ulej në Minsk më 23 maj dhe një gazetar bashkë me aktivistin e opozitës Roman Protasevich u arrestuan nga autoritetet Bjelloruse.

Qeveritë e BE-së e përshkruan incidentin si pirateri ajrore dhe në fillim të qershorit, ndaluan linjat ajrore Bjelloruse të fluturojnë mbi territorin e Bashkimit Evropian.

Si rrjedhojë 7 individë janë sanksionuar për përfshirje të drejtpërdrejtë në incidentin e ndodhur ndërsa 71 individë janë shënjestruar për shtypjen ndaj opozitës. Sanksionet pritet të miratohen zyrtarisht të hënën në takimin e ministrave të jashtëm të BE-së.

j.l./ dita

Football news:

Ronaldinho: I'm watching Milan, I hope they will continue to progress. I'm waiting for Monza in Serie A
Lautaro Martinez: Messi is the best player in the world. He is a model for everyone, we must learn from him
Manchester United and Real Madrid are close to an agreement on Varane. The defender will be paid 45-55 million euros
Fernando Torres took charge of the Atletico U19 team
Milan is Interested in Brandt from Borussia Dortmund
Novak Djokovic: Zlatan is a real fighter and a champion. I hope Milan will perform well in the Champions League
Lewandowski about the prize for the best player in Germany: Getting it twice in a row is a rare phenomenon, I am proud