Albania

Biznes/ Rritet numri i grave pronare, dominon sektori i prodhimit dhe shërbimit

TIRANË, 4 korrik/ATSH/ Përqindja e pronareve gra ose administratore në vitin 2019, është rritur me 1%, krahasuar me vitin 2018, si përsa i përket bizneseve me aktivitet ekonomik prodhues, ashtu dhe sektorit të shërbimeve.

Sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT, në raportin e fundit “Burra dhe gra në Shqipëri”, 25,4% e ndërmarrjeve aktive në vend ka pronare ose administratore një grua.

Referuar INSTAT, përqindja e pronareve ose administratoreve gra është më e lartë në ndërmarrjet e vogla me 1-4 të punësuar.

Edhe në kategoritë e tjera të ndërmarrjeve me 5-9 të punësuar, 10-49 dhe mbi 50 punonjës përqindja e pronareve/administratoreve gra është rritur, krahasuar me vitin paraardhës.

Numri i bizneseve me pronare ose administratore gra është më i madh në sektorin e shërbimit, sesa në sektorin prodhues, përkatësisht 33,3% dhe 11,9%.

Në vitin 2019, shpërndarja sipas qarqeve e ndërmarrjeve aktive tregon se ndërmarrjet me pronare apo administrator gra janë të përqëndruara në qarkun e Tiranës me 32,4%, ndjekur nga qarku i Lezhës me 28,9%. /a.gjonaj//a.a/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Crouch on Messi's goal: Genius. Only he is able to get up from the pitch, make three incredible touches and score
Ignashevich Pro 1:1 with Spartak-2: torpedo has no problems with the structure of the game. But without blows there are no goals
Gattuso on Pirlo's appointment in Juve: All right, he got it. Being a player and a coach are different things
Sergi Roberto on the Barcelona-Bayern match: It will be like the final
David Silva has agreed a 3-year contract with Lazio for 9 million euros. He will leave the city for free
Mertens Pro 1:3 with Barca: after Langle's goal, Napoli forgot how to play
Muller before Barca: anything can happen in a match of this level