Albania

BJELLORUSI – OSBE: Nuk do t’i vëzhgojmë zgjedhjet presidenciale

MINSK, 5 gusht /ATSH-DPA/ – Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë (OSBE) konfirmoi sot se nuk do t’i vëzhgojë zgjedhjet presidenciale këtë fundjavë në Bjellorusi, sepse nuk kishte marrë një ftesë në kohë.

“Autoritetet bjelloruse ishin mjaft të vetëdijshme se ne kemi nevojë për një ftesë në kohë për të vëzhguar të gjitha aspektet e zgjedhjeve, përfshirë regjistrimin e kandidatëve”, tha një zëdhënës i OSBE-së.

“Zyra e OSBE-së për Institucionet Demokratike dhe të Drejtat e Njeriut (ODIHR) ka vëzhguar çdo zgjedhje të nivelit kombëtar në Bjellorusi, që nga viti 2001”, shtoi ai.

Presidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko, i cili po e udhëheq ish-republikën sovjetike duke toleruar pak mospajtime, po kërkon mandatin e gjashtë radhazi në zgjedhjet e së dielës./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Tiago said goodbye to Bayern: This is the most difficult decision of my career. I need new challenges
Bale and Regilon will fly to London today to complete transfers to Tottenham
We have found a club in the Bundesliga that will prevent Bayern from becoming Champions. More precisely, it was put together by the Players from Dortmund and Leipzig, the management from Gladbach, the sponsor from Hertha
Bruno is the best player of the season at Manchester United according to the fans. It came in January
The team with the sponsor sperm Accelerator played in the Europa League. And this is just one of the 15 logos on the t-shirt
Pochettino on the words about Barca and the farm: I spoke with irony and probably went too far. What is said is said
Mauricio Pochettino: To lead Real Madrid is my dream. I was contacted by Benfica and Monaco