Albania

“Botës i duhet drejtësi, jo hegjemoni”, Xi Jinping bën thirrje për “rishikimin e rendit botëror”. Analiza e Reuters: Mesazhi është për SHBA-të

Presidenti i Kinës, Xi Jinping ka bërë thirrje sot për rishikimin e rendit botëror sidomos në kontrollin hegjemonik të strukturave të qeverisjes globale.

Duke folur në forumin vjetor Boao Forum për Azinë, Xi ka folur për vende që përpiqen të krijojnë barriera dhe ndasi të cilat sipas tij sjellin vetëm dëme.

Bota do drejtësi, jo hegjemoni. Një vend i madh duhet të duket si i tillë duke dëshmuar se po merr më shumë përgjegjësi

ka thënë presidenti kinez.

Agjencia “Reuters” vë në dukje se mesazhet e tij i adresohen SHBA, pasi kohët e fundit zyrtarët kinezë kanë kritikuar SHBA dhe hegjemoninë e tyre në tregti dhe gjeopolitikë.

n.s. / dita

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude