Albania

BRUKSEL – Borrell: Përshkallëzimi i dhunës në Lindjen e Mesme duhet të ndalet

BRUKSEL, 12 maj /ATSH-DPA/ – Diplomati i lartë i Bashkimit Europian, Josep Borrell bëri thirrje për t’i dhënë fund dhunës në Lindjen e Mesme, veçanërisht në Gaza, në një deklaratë të bërë sot.

“Përshkallëzimi i rëndë në Izrael dhe Territorin e Pushtuar Palestinez, përfshirë rritjen e madhe të dhunës në dhe përreth Gaza-s, duhet të ndalet”, tha Borrell.

“BE është e tronditur nga numri i madh i vdekjeve dhe plagosjeve civile, përfshirë fëmijët. Përparësi duhet të jetë mbrojtja e civilëve”.

Ai tha se të gjitha përpjekjet duhet të drejtohen në shmangien e viktimave civile dhe mbështetjen e frenimit të përshkallëzimit.

“Hedhja pa kriter e raketave nga Hamas dhe grupe të tjera drejt civilëve izraelitë është e papranueshme”.

“Ndërsa njeh nevojën legjitime të Izraelit për të mbrojtur popullsinë e tij civile, kjo përgjigje duhet të jetë proporcionale dhe me përmbajtje maksimale në përdorimin e forcës”, përfundoi Borrell./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Muller-Gozensu after 4-2 with Portugal: No wonder you only ran for 60 minutes. You are playing in Italy
Spain will be in the play-offs, I'm sure. Alba about the Euro
Mendieta about 1:1 with Poland: Spain acted very monotonously
Lewandowski about 1:1 with Spain: Our plan worked. Poland will not be the favorite in the game against Sweden
Pau Torres: Spain will do everything to reach the next round of the Euro. You need to believe in yourself
Enrique pro 1:1 with Poland: I expected more superiority from Spain. No one said that it would be easy
Rodri ob 1:1 with Poland: We are very disappointed. The pitch was not in the best condition, but this is no excuse