Albania

Bujqësia i bëri ballë pandemisë/ Eksportet rekorde historike në tre dekadat e fundit

TIRANË, 16 qershor/ATSH/ Eksportet e prodhimeve shqiptare arritën rekorde historike në tre dekadat e fundit.

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Milva Ekonomi gjatë një interviste në media deklaroi se bujqësia i bëri ballë krizës që shkaktoi pandemia.

“Bujqësia ka qenë një nga sektorët që i ka bërë ballë pandemisë. Ai ka qenë sektori që ka mbajtur eksportet tona”, tha Ekonomi.

Sipas saj, edhe sipërfaqja e tokës së punuar ka ardhur në vite duke u shtuar.

“Fokusi është rritja e eksporteve, pasi kjo do të synojë të përdorë më mirë sipërfaqen e tokës, duke shtuar sipërfaqen e tokës me serra”, deklaroi ajo.

Për të rritur produktivitetin, ministrja theksoi nevojën e bashkimit të fermerëve.
“Fermerët duhet të bashkojnë punën me njëri-tjetrin. Ne duhet ta nxisim këtë gjë me incentiva. Po përpiqemi që të gjejmë një model ku fermerët bashkohen në një komunitet të caktuar”, deklaroi ajo.

Ekonomi vuri në dukje se nga pandemia u prek vetëm agropërpunimi.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Atalanta wants to buy Demiral from Juventus at the request of Gasperini. Negotiations are underway with Turk's agents
Sulscher about the Monitor Lizard: I am very happy, Manchester United have been following him for a long time. We will have more options for the game
Juventus is discussing the transfer of 19-year-old Caio Jorge from Santos. His contract will expire at the end of the year
Roma rents Shomurodov with a mandatory purchase for 16-18 million euros. Contract - until 2026
Milan is ready to extend the contract with Kier until 2023
Chelsea and Kunde agreed on a salary of 4 million euros plus bonuses
Overmars about Onan: There have been no contacts with Lyon for a week. There were no problems with Arsenal at all