Albania

COVID-19 – Morawieck kërkesë firmave shtetërore për ndërtimin e spitaleve të përkohshme

VARSHAVË, 30 tetor/ATSH-DPA/ – Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki u bëri thirrje gjashtë kompani të kontrolluara nga shteti, përfshirë dy rafineri naftës, një bankë dhe një kompani minierash bakri, të ndihmojnë në ndërtimin e spitaleve të përkohshme për të ndihmuar vendin të luftojë pandeminë.

Numri i rasteve të COVID-19 është në rritje të mprehtë javët e fundit, me mbi 21 000 raste të reja të raportuara sot.

Rritja e shpejtë e numrit të rasteve e shtyu qeverinë të zbatojë planin e saj për të ndërtuar spitale të përkohshme në të gjithë vendin.

“Përgjegjësia për Poloninë dhe polakët është pjesë e misionit dhe strategjisë sonë”, tha zyra e shtypit e bankës PKO BP, në një deklaratë, sipas agjencisë së lajmeve PAP.

Aktualisht, spitalet polake po trajtojnë më shumë se 15 400 pacientë me COVID-19./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Some players of the Real Madrid Foundation believe that a change of coach will benefit the team (COPE)
Kane on BLM: We have to get down on one knee. Education is the main thing we can do
Rennes - French Krasnodar. The owner (8 times richer than Galitsky) invested in his hometown and after a transfer failure created a successful Academy
The DFB wants Klopp to be Germany's coach at Euro 2024. Lev will stay at the world Cup if he reaches the semi-finals of Euro 2020
Alaba wants to earn 15 million euros a year. Juventus, PSG and Chelsea are Interested in him
Bayern want to sign Midfielders Gladbach Neuhaus and Zakaria next season
Kane missed Tottenham's training session. His participation in the game with Arsenal is possible