Albania

Do kthehen fëmijët nga Siria/ Rama niset drejt Libanit: Të parët do marrim 4 fëmijë e një grua. Operacioni do vazhdojë në disa faza

Kryeministri Edi Rama ka dhënë detaje për operacionin në Siri për kthimin e fëmijëve dhe qytetarëve shqiptarë në atdhe.

Rama thotë se operacioni është kompleks dhe synon nxjerrjen e fëmijëve shqiptarë nga ‘ferri’ i kampeve të Sirisë.

Ai thotë se nëse gjithçka shkon sipas planit atëhere nesër kthehen 4 shqiptarë teksa i hapet rrugë fazës së dytë.

Sot Gjysmëhëna e Kuqe siriane sot dha lajmin me anë të një video se ka filluar opearcioni humanitar për të kthyer në Shqipëri me kërkesë të qeverisë fëmijët shqiptarë dhe familjarët.

STATUSI NGA EDI RAMA

#TiNukDoJeshKurrëVetëm❤

Një hap nga finalizimi i fazës së parë operacionit kompleks për nxjerrjen e fëmijëve shqiptarë nga ferri i kampeve të Sirisë, pas një përpjekjeje diplomatike prej më shumë se një viti tanimë🙏

Nëse me ndihmën e Zotit gjithçka do të shkojë sipas planit, nesër do të kthejmë në atdhe katër fëmijë dhe do të hapim rrugën për finalizimin e fazës së dytë, ku do të kthejmë edhe pjesën tjetër❤️

o.j/dita

Football news:

Ex-referee Andujar Oliver: Marcelo was pulled by the hair, it was necessary to put an 11-meter shot. There was no penalty on Hazard
Favre Pro 1:2 with Cologne: They were sitting in defence and Borussia were in too much of a hurry. There were few chances
Real Madrid conceded after a mistake by Courtois on a pass. Forward Alaves scored in an empty net
Former Chelsea midfielder Ramirez may end his career. 33-year-old player and Palmeiras terminated contract
Dmitry Cheryshev about his son's coronavirus: there are no Special symptoms. There is nothing to be discouraged, this is the situation in the world
Hazard has problems with the muscles of his right leg. He was replaced in the game with Alaves
Danilo: Juventus feel that they are the strongest in Serie A, but we need to work better