Albania

Efektiviteti i ulët? ISHP: Vaksina “Sinovac” shmang vdekjet dhe rastet e rënda

Pasi drejtori i Qendrës Kineze për Kontrollin e Sëmundjeve Gao Fu pranoi se vaksina e Sinovac ka efektivitet të ulët autoritetet shqiptare shprehen se synimi kryesor i vaksinimit është shmangia e vdekjeve dhe rasteve të rënda dhe kjo e mundëson.

Në Shqipëri do të vazhdojë të respektohet protokolli dhe vaksina kineze do të kryhet me dy doza një muaj larg njëra tjetrës.

Mundësia për të injektuar një dozë të tretë sipas Përgjegjëses së Programit Kombëtar të Vaksinimit Erida Nelaj do të vlerësohet në një moment të dytë.

Ndërkohë autoritetet shqiptare do të vijojnë të aplikojnë AstraZenecën tek kategoritë e përcaktuara. Numri i vaksinimeve në vendin tonë ka arritur në rreth 260 mijë ku rreth 185 mijë janë të moshuar të cilët kanë marrë dozën e parë.

o.j/dita

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude