Albania

Erdogan: Myslimanët europianë sot, si hebrenjtë para Luftës së Dytë Botërore

“Islamofobia në Evropë ka arritur një nivel të krahasueshëm vetëm me trajtimin e hebrenjve para Luftës së Dytë Botërore,” tha presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

Erdogan tha se Evropa ishte mësuar me “dëbimet, inkuizicionet, gjenocidet” dhe se muslimanët në të gjithë kontinentin Evropian ishin duke u sulmuar.

“Islamofobia në rritje në Perëndim është kthyer në një sulm të gjerë ndaj Librit tonë, Profetit tonë dhe gjithçkaje që ne e konsiderojmë të shenjtë,” tha Erdogan në një fjalim televiziv.

“Dëbimet, inkuizicionet dhe gjenocidet kundër anëtarëve të feve të ndryshme është një praktikë që nuk është e huaj për Evropën. Krimet kundër njerëzimit të kryera kundër hebrenjve 80 vjet më parë, veprimet kundër vëllezërve tanë boshnjakë në Srebrenica vetëm 25 vjet më pare, janë diçka që ne ende e kujtojmë,” tha ai.

Komentet e presidentit turk vijnë në kontekstin e reagimit të tij ndaj pikëpamjeve të fundit të Presidentit francez Emmanuel Macron mbi Islamin dhe muslimanët.

Football news:

ISCO could move to Sevilla in January. Lopetegui is personally Interested
Bilyaletdinov about the Champions League: Loco can leave the group. Unmotivated Bayern can be beaten in the 6th round
Zlatan Ibrahimovic: I Thought about retiring, but I wanted to change the mentality of Milan
Vasco da Gama sports Director: Balotelli will be like Maradona for us
Real Madrid won't buy Mbappe in the summer of 2021 due to the crisis (Le Parisien)
Ibra scores in 39, Buffon drags in 42, Ronaldo has no plans to finish. Is football really getting old?
Ziyech about who inspires him: Eden Hazard. A world class player