Albania

FOKUS – Covid-19 krijon vështirësi të paparashikuara në spitalet amerikane

KANSAS, 25 nëntor /ATSH/ – Shenjat vitale të një të prekuri 30-vjeçar nga COVID-19 nuk ishin të mira dhe spitali i qarkut Kearny në zonën rurale Lakin, në Kansas, thjesht nuk ishte i pajisur për të trajtuar rastin, shkruan Reuters, në një reportazh të gjatë lidhur me gjendjen e vështirë të spitaleve amerikane përballë pandemisë së koronavirusit.

Miller, zyrtari kryesor mjekësor i Kearnyt, u kërkoi spitaleve më të mëdha një shtrat për 30-vjeçarin.

Por, me rastet e koronavirusit që ishin të shumta në të gjithë Kansasin, ai nuk mundi të gjente një shtrat të vetëm.

Në ditën që një shtrat u gjet diku tjetër, i riu ishte afër vdekjes. Për 45 minuta, Miller dhe stafi i tij i bënë shtypje të gjoksit, në një përpjekje të dëshpëruar për ta shpëtuar atë.

‘’Pacienti u dërgua me një ambulancë në institucionin më të madh të shtetit, rreth 40 kilometra larg.

“Është me të vërtetë një mrekulli që ai ka mbijetuar”, tha Miller.

Pasi goditi qytetet e mëdha të SHBA në pranverë, COVID-19 tani ka përfshirë Amerikën rurale dhe qytetin e vogël dhe duket se po depërton në çdo cep të vendit.

Sipas intervistave me më shumë se një duzinë ofruesish të kujdesit mjekësor dhe zyrtarëve të shëndetit publik në zemrën e vendit, në shumë spitale mungojnë shtretër, pajisje dhe ajo që është më e rëndësishme personeli mjekësor duke përfshirë specialistë dhe infermierë.

Më të prekurat janë Ohajo dhe Dakota.

Normat e rasteve të raportuara janë më shumë se dyfishi i çdo rajoni tjetër në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Nga mesi i qershorit deri në mes të nëntorit, rastet e raportuara në Midwest u rritën më shumë se njëzetfish./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Sokratis moved to Olympiacos. The former Arsenal defender has a contract until 2023
Dzeko and Fonseca did not settle the conflict, Edin works separately from the team. Roma have no offers
Lampard's sacking in the insiders: tension with Granovskaya, Abramovich's fury after Leicester, lack of communication with players
Guardiola on Lampard's departure: There are no projects. You need to win - or you will be fired
Gary Neville: We will discuss Tuchel's departure in 1.5-2 years, I am sure. This is how Chelsea works
Valery Gazzaev about his son in Siena: He's only 40, he needs to gain experience. The deputy of the State Duma Valery Gazzaev commented on the appointment of his son Vladimir as the head coach of Siena from the 4th division of Italy
Pedri about Barca: I got where I wanted to go. Learning is easier when there are good players around