Albania

FOKUS – OKB: Perspektiva të zymta për ekonomitë më të varfra për shkak të pandemisë

GJENEVË, 27 shtator /ATSH-DPA/ – Pandemia e COVID-19 ka përkeqësuar perspektivën e zymtë ekonomike për vendet më të varfra në botë, thanë zyrtarët e tregtisë së OKB-së, ndërsa vlerësuan se më shumë vende ka të ngjarë të zhyten në kriza në vitet në vazhdim.

“Një rimëkëmbje globale në zhvillim me dy shpejtësi nga pandemia dhe kufizimet e lidhura me të, që vitin e kaluar shkaktuan tkurrjen e ekonomive të shumicës së vendeve, mund të përmbysë shumë përfitime zhvillimi të fituara”, paralajmëroi Konferenca e Kombeve të Bashkuara për Tregtinë dhe Zhvillimin (UNCTAD).

“Rreth një miliard persona, të cilët jetojnë në 46 vende më pak të zhvilluara (LDC) përballen me rënie të mëtejshme”, tha UNCTAD.

Sekretarja e përgjithshme e UNCTAD Rebecca Grynspan tha se “LDC-të, që kanë një PBB të kombinuar prej 1,2 trilionë dollarë janë në një pikë kritike”.

Shumica mund të duhen disa vjet për të rimarrë nivelet e tyre të PBB-së në 2019, me goditjet më të këqija vetëm duke arritur në mes të dekadës, paralajmëroi UNCTAD./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

And to show what a donkey kick is in football? 50 Years ago in England they scored the best goal of the season
Sulscher on Ferguson's words about Ronaldo: We all want to see Cristiano on the pitch because of his uniqueness. But he can't play in every match
Pep on the requirement to stay on top: People judge me not by trophies, but by what will happen tomorrow
Joan Laporta: The Super League is alive, it will replace the Champions League. Juve, Real Madrid and Barcelona continue to win in the courts
Karim Benzema: Clasico remains the best match in football. It doesn't matter which players are playing
In favor of PSG, after the VAR, they awarded a penalty for playing with their hand. Perhaps Icardi had fouled before
Arsenal defender White: I don't watch football. All I want when I come home is not to think about him