Albania

Forumi i nivelit më të lartë Ballkanik kundër Antisemitizmit/ Balla: Kuvendi, thirrje për një front të bashkuar në Ballkan kundër urrejtjes

TIRANË, 26 tetor /ATSH/ Kuvendi i Shqipërisë me iniciativën e kryetarit të grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla organizon Forumin e nivelit më të Lartë Ballkanik kundër Antisemitizmit.

Përmes një videomesazhi Balla shprehet se, “në të do të marrin pjesë personalitete të larta shtetërore nga SHBA, Parlamenti Europian dhe vende të tjera të rajonit”.

“Kuvendi i Shqipërisë bën thirrje për një front të bashkuar në Ballkan kundër urrejtjes dhe fanatizmit etnik dhe fetar, duke ju referuar vlerës së patjetërsueshme të shoqërisë shqiptare, tolerancës dhe bashkëjetesës fetare. Nëpërmjet miratimit të rezolutës Kuvendi pranon dhe promovon përkufizimin e aleancës ndërkombëtare të përkujtimit të holokaustit për antisemitizmin”, shprehet Balla.

Balla thekson se, “kjo konferencë do të realizohet në bashkëpunim me Robert Singer, i cili është kryetari i Lëvizjes për Luftën Kundër Antisemitizmit në Izrael”.

Në dy sesionet e konferencës do të diskutohet mbi modelin unik shqiptar të bashkëjetesës fetare dhe eksperiencave më të mira për luftën ndaj antisemitizmit.

“Modeli pozitiv i Shqipërisë ku individë me prejardhje, besime dhe raca të ndryshme kanë gjetur gjithmonë një shtëpi të sigurtë edhe në periudha të egra të regjimeve diktatoriale është një inspirim për shumë popuj.

Kjo ishte e dukshme gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur Shqipëria hapi kufijtë e saj dhe siguroi azil për refugjatët hebrenj që po largoheshin nga genocidi. Deri më sot populli shqiptar krenohet me këtë akt të drejtësisë dhe gjithmonë i ka çmuar marrëdhëniet e tij me popullin hebre, SHBA dhe shtetin e Izraelit”, theksoi Balla. /j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

The farewell ceremony with Maradona will take place in the presidential Palace and will last 48 hours. Expected 1 million visitors
Bruno, Sancho, Tadic and Cosens are the contenders for the best player of the week in the Champions League
Khabib reacted to Maradona's death: One of the greatest. Millions love football because of it
Gasperini on 2:0 with Liverpool: This is unbelievable. Atalanta played their football
Simeone on Maradona's death: Impossible to believe. He infected us with football. This is a great loss for me
Bayern and city are already in the Champions League play-offs. Who is already with them, and who is in step?
Conte Pro 0:2 from Real Madrid: We saw the difference between them and us. Inter made too many gifts