Albania

FOTO: Pamje apokaliptike nga Turqia, anijet shpëtojnë turistët nga zjarri

Teksa toka është përfshirë nga zjarri për të pestën ditë me radhë, deti ka qenë hapësira e vetme e sigurt për turistët në Turqi, të cilët janë shpëtuar nga mjetet lundruese. Deri të dielën janë konfirmuar 8 persona të vdekur si pasojë e zjarreve të mëdha.

Anijet e rojës bregdetare u afruan në breg të detit në Mugla duke evakuuar me dhjetëra banorë e turistë të rrezikuar nga zjarret.

Në Bodrum, në ndihmë të zjarrfikësve dhe helikopterëve kanë ardhur edhe makinat e ujit, që zakonisht përdoren për të shpërndarë qytetarët gjatë protestave të dhunshme. Veç sipërfaqes së madhe të pyjeve të përfshirë nga flakët, zjarri ka dëmtuar edhe shumë shtëpi.

Zjarri po rrezikon edhe një fshat pranë qytetit Manavgat, ndërsa puna për zjarrfikësit dhe helikopterët po bëhet e vështirë për shkak të erës së fortë në zonë.

Ndërkohë, e rëndë paraqitet situata nga zjarret edhe në disa zona të Greqisë dhe Italisë.

e.r/dita

Football news:

UEFA has abandoned the case against the founders of the Super League-Barca, Real Madrid and Juventus
Agnelli on the Super League: Its values will ensure the stability of the football industry
Moriba has not yet played for Leipzig after his transfer from Barca. Coach Marsh does not count on him
Simeone about Milan: Playing with such a club in the Champions League is fantastic. The top team that has grown in recent years
Messi will face Guardiola again, and PSG will face City. Who will win?
Guardiola on Bernardo Silva: An exceptional player. I want him to be happy, in City and anywhere
Carlo Ancelotti: The sheriff attacks quickly, Real Madrid need to keep their concentration. We need 3 points