Albania

FRANCË – Kufizimet e reja antiCOVID-19 rrëzojnë tregjet europiane të aksioneve

PARIS, 21 shtator /ATSH-AFP/ – Tregjet europiane të aksioneve iu rikthyen sot periudhës së tyre të errët të pranverës, të tronditura nga ringjallja e pandemisë së COVID-19 në të gjithë Europën dhe pasojat e mundshme ekonomike të kufizimeve të lëvizjes.

Në Paris, indeksi CAC 40 ra me -3,74%, seanca e tij më e keqe që prej 11 qershorit.

Në Frankfurt, Dax ra me -4,37% dhe në Londër, FTSE 100 me -3,38%.

“Problemet shëndetësore po lëkundin gjendjen e mjedisit”, tha David Madden, analist për Tregun në “CMC Markets UK”.

Në mes të seancës, tre indekset kryesore të Nju Jorkut humbën midis -1,2 dhe -2,7%.

Pas disa muajsh optimizmi relativ, në sfondin e heqjes së kufizimeve dhe rimëkëmbjes ekonomike, qendrat financiare në të gjithë botën po përpiqen të gjejnë energjinë për të vazhduar përpara./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Ronald Koeman: Maradona was the best in his time. Now the best Messi
PSG President acquitted of selling world Cup broadcast rights
Ter Stegen and Coutinho were not included in Barca's bid for the match against Alaves
Zidane on creating the super League: I've Heard about it, but I have enough worries. We can't even enjoy the wins
Zinedine Zidane: Benzema's Criticism won't hit Vinicius. I used to do it myself, and I was also scolded
Maradona on a gift for the 60th anniversary: The disappearance of the pandemic and the scudetto for Napoli
Barcelona will try to buy Eric Garcia again in January. The deal must be approved by the club's new President