FRANKFURT, 3 mars /ATSH-AA/ – Bankat qendrore në të gjithë botën nuk duhet të heqin dorë nga politikat negative të normave të interesit (NIRP), por në vend të kësaj t’i mbajnë ato në paketën e tyre të mjeteve, edhe nëse përdorimi i politikave të tilla nuk ka gjasa, sugjeroi sot Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN).

“NIRP ishte dhe mbetet politikisht e diskutueshme, pjesërisht sepse shpesh keqkuptohet”, theksoi trupi financiar global në një raport të ri.

“Shumë banka qendrore mund të detyrohen të marrin në konsideratë NIRP herët a vonë, edhe nëse ka efekte anësore të padëshirueshme materiale, duke pasur parasysh nivelin e ulët të normave të interesit real”, tha FMN.

Sipas raportit, normat negative janë sërish në tryezë, që kur shpërtheu kriza e shkaktuar nga COVID-19, në një mjedis ku shumë banka qendrore nuk kanë hapësirë ​​konvencionale të politikës monetare./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.