Albania

Fushata kombëtare e vaksinimit masiv antikovid/ Kryhen 622 507 vaksinime në të gjithë vendin


TIRANË, 11 maj/ATSH/ Që nga fillimi i muajit janar kur nisi vaksinimi i bluzave të bardha, më pas me mësuesit e policët, e për të vijuar vaksinimin masiv sipas një kalendari të kombinuar, janë kryer 622,507 vaksinime në të gjithë vendin.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu bëri të ditur sot se procesi nuk do të ndalet derisa të fitohet përballja me armikun e padukshëm.

“Ia kemi dalë të kryejmë 622,507 vaksinime dhe nuk do të ndalemi, derisa ta fitojmë përballjen me armikun e padukshëm”, tha Manastirliu.

Ndërkohë, vetë qytetarët të cilët po marrin dozat e vaksinës shprehin mirënjohjen e tyre, pasi ndjehen të lehtësuar sepse shumë shpejt mund t’i kthehen sërish jetës së tyre pa frikë.

Më shumë se 760 mijë vaksina kanë mbërritur deri tani në Shqipëri dhe qeveria ka si objektiv për të kryer 1 milion vaksinime brenda muajit qershor.

Vaksinimi masiv vijon me kalendar të kombinuar, për personat mbi 60 vjeç dhe punonjës të shërbimeve kritike si punonjës të fasonerive, operatorëve turistikë, etj. /j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Pau Torres: Spain will do everything to reach the next round of the Euro. You need to believe in yourself
Enrique pro 1:1 with Poland: I expected more superiority from Spain. No one said that it would be easy
Rodri ob 1:1 with Poland: We are very disappointed. The pitch was not in the best condition, but this is no excuse
Alvaro Morata: Spain had a chance to beat Poland. I am grateful to Luis Enrique for his trust
Kozlowski broke the Euro record by playing for Poland at 17 years and 246 days. He surpassed Bellingham
For the first time since 1996, Spain has no wins after two rounds at the Euro. Then it reached the playoffs
Alba-player of the match Spain - Poland. He has 1 selection and 83 accurate passes