Albania

Google në ndihmë të përpjekjeve globale të vaksinimit

SAN FRANCISKO, 16 prill /ATSH-AFP/ – Google ka njoftuar një sërë donacionesh financiare dhe masash për të ndihmuar fushatat e vaksinimit në SHBA dhe në botë, përfshirë një “agjent virtual” për të drejtuar personat që kanë pak ose aspak qasje në internet.

I arritshëm me mesazhe me tekst, bisedë në internet ose telefon, agjenti virtual bën të mundur caktimin e një orari për t’u vaksinuar ose të jep mundësinë për të bërë pyetje themelore në lidhje me kualifikimin personal, në 28 gjuhë të ndryshme.

Dega Cloud e gjigantit të teknologjisë e ka zhvilluar këtë mjet kryesisht për “personat me qasje të kufizuar në internet”, sipas një deklaratë.

Google theksoi se, në këtë mënyrë, dëshiron të lehtësojë vaksinimin e komuniteteve të pafavorizuara për sa i përket qasjes në shëndetësi.

Kompania kaliforniane është zotuar të sigurojë 250 000 doza vaksinash për vendet në nevojë, të ndihmojë në financimin e qendrave të përkohshëm të vaksinimit në SHBA dhe të sigurojë 250 milionë dollarë në grante reklamuese për të ndihmuar qeveritë dhe organizatat shëndetësore, përfshirë OBSH-në, për të komunikuar në fushatat në vazhdim./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude