Albania

HOLANDË – Karta e identitetit nuk do të ketë më gjininë e shtetasve

HAGË, 4 korrik /ATSH-AFP/ – Brenda pak viteve, gjinia e qytetarëve holandezë nuk do të përmendet më në kartën e tyre të identitetit, një gjeneralitet i konsideruar si “i padobishëm” nga Ministrja e Arsimit, Kulturës dhe Shkencës, Ingrid van Engelshoven.

Në një letër drejtuar parlamentit, ministrja, gjithashtu e ngarkuar me emancipimin, njoftoi qëllimin e saj për të hequr gjeneralitetin e gjinisë në kartat e identitetit “nga viti  2024”.

Ingrid van Engelshoven dëshiron “të kufizojë sa më shumë që të jetë e mundur përmendjen e panevojshme të gjinisë”.

“Holanda nuk do të ishte shteti i parë anëtar që do të ketë një letërnjoftim pa përmendur gjininë. Karta e identitetit gjerman nuk e përmend seksin”, shkruan ministrja.

Van Engelshoven beson se qytetarët duhet të jenë në gjendje të “formojnë identitetin e tyre dhe ta jetojnë atë në liri dhe siguri të plotë”.

“Ky është një lajm i shkëlqyer për njerëzit që përjetojnë probleme me këtë kategori gjinore në kartat e tyre të identitetit ditë pas dite”, thanë homoseksualët holandezë dhe organizatat e tjera për të drejtat e minoriteteve seksuale.

Holanda gjithashtu ndërmori një hap drejt njohjes së një seksi të tretë në vitin 2018, kur një qytetar i lindur interseks kishte marrë nga drejtësia të drejtën të mos kishte nevojë të regjistrohej si burrë apo grua në të certifikate lindjeje./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Barcelona and Bayern have won the Champions League 10 times. 6 other participants of the 1/4 final of 0 cups
Gennaro Gattuso: Napoli fell asleep for half an hour and gave Barca victory. We dominated and hit more often
Lewandowski finished off Chelsea: 2 goals and 2 assists. His statistics this season are more than space
Barca flick: Not focusing on Messi. We want to show our strengths
Lewandowski scored 7 (3+4) points in two games with Chelsea and participated in all of Bayern's goals
Messi has been scoring in the Champions League for 16 years. More only have Raul-17
Luis Suarez: the main Thing is that Barcelona goes further. Bayern are one of the candidates to win the Champions League, just like other teams