Albania

Integrimi/ Shqipëria i ka bërë të gjitha detyrat për çeljen e negociatave

TIRANË, 20 prill/ATSH-Maela Marini/ Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se “Shqipëria i ka bërë të gjitha detyrat për çeljen e negociatave”.

I ftuar në një studio televizive, Rama tha se “unë nuk kam asnjë datë, datat i jep Lulzim Basha, ai i bën punët me data”.

“Ne e kemi marrë formalisht premtimin për të hapur negociatat. Në Europë është me konsensus. Kam thënë gjithmonë ne bëjmë detyrat. Ne nuk kemi pasur asnjë problem prej kohësh, na i kanë sajuar problemet. Ka vetëm një gjykatës kjo punë KE, pastaj Këshilli Europian është komiteti i partisë. Ne i kemi bërë me kohë detyrat, por shto ujë e miell”, tha Rama.

Lidhur me Shengenin Rajonal, Rama tha se i pari fare që e ka artikuluar ishte Fatos Nano, në një kohë që dukej çmenduri”. “Unë e kam rifutur në axhendë se u krijuan kushtet. Shengen do të thotë heqje e kufirit mes Shqipërisë dhe Kosovës por sa ta marrin vesh ata në Kosovë do kenë humbur dhe disa vite të tjera”, tha Rama.

Rama shtoi se “për mua e ardhmja e Kosovës, pa kurajon dhe vendosmërinë për të mbaruar dialogun është e mjegullt jo në sensin e lirisë se ajo është e vendosur, por në sensin e kapaciteteve që mund të vihen në dispozicion për ta ngritur Kosovën në një nivel tjetër bashkëpunimi ekonomik”. /a.a/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude