Albania

Ish-presidenti francez Hollande, në mbrojtje të myslimanëve: Asnjë lidhje me aktet terroriste

Ish-presidenti francez Francois Hollande tha se muslimanët nuk duhet të identifikohen me terroristët.

Hollande i tha televizionit LCI se sulmet ndaj një kishe në Nisë dhe vrasja e fundit brutale e mësuesit Samuel Paty ishin padyshim akte terroriste dhe se terroristët që e bënë këtë donin të provokonin një luftë të madhe ndërfetare.

“Ne duhet t’i ndajmë këta terroristë nga myslimanët. Një gabim i tillë mund të na tërheqë në një konflikt të padëshiruar,” paralajmëroi Hollande.

Hollande gjithashtu bëri thirrje për unitet kombëtar përballë sulmeve në Francë.

Franca ka qenë një skenë e shpeshtë e aktiviteteve anti-islamike për disa vjet, dhe presidenti Macron ka provokuar kritika dhe reagime veçanërisht të mprehta nga bota islame me fjalimin e tij mbi krizën e pretenduar të Islamit.

Më 2 tetor, ai akuzoi muslimanët në Francë për kultivimin e disa ideve diskriminuese dhe secesioniste.

Më 13 tetor, ministri i Brendshëm Gerald Darmanin tha se 73 xhami, shkolla private dhe objekte biznesi ishin mbyllur në vend që nga fillimi i vitit si pjesë e luftës kundër islamizmit radikal. Ai gjithashtu tha se ishte shqetësuar nga raftet speciale në tregjet që shesin produkte hallall.

Nën maskën e avokimit për lirinë e fjalës, zyrtarët francezë vazhduan të inkurajojnë botimin e karikaturave të diskutueshme të revistës Charlie Hebdo që fyejnë Profetin Muhamed.

Football news:

Modric on Real Madrid: We are missing just a little bit. We will get better and have a good season
Joel Matip: Atalanta is a threat to any team in Europe
Zidane on Real Madrid without Ramos: We must correct the statistics of games without him. We understand how difficult it will be
Pep Guardiola: Manchester City are not obsessed with the Champions League. We want to perform as well as possible
Lazio may sell Alberto due to criticism of the club. Juve, Inter and Everton are Interested in the midfielder
Messi is getting old. Barcelona must think about the future. That’O suggested Catalans sign Mbappe and Mukoko
Hans-Dieter flick: it can be very uncomfortable To play against Salzburg