Albania

Juventusi do ta transferojë “Varanen e ri”

Juventus është afër që ta transferojë mbrojtësin të Amiens and Francës U-17, Felix Nzouango, i njohur si ‘Raphael Varane i ri’.

L’Equipe raporton se Nzouango është rrugës për t’u bërë lojtar i Zonjës së Vjetër, me Juven që do të paguajë 3 milionë euro për shërbimet e tij.

17-vjecari ende nuk ka bërë ndonjë paraqitje profesionale, por shihet si një lojtar me të ardhme.

Ai është i mirë me lojën në ajër, fizikisht i fortë dhe i shpejtë – është krahasuar me mbrojtësin e Real Madridit, Varane.

Football news:

Suarez made 9 of 24 passes, leading from the center of the field in the match against Bayern
Manchester United presented their away form for the 2020/21 season
Ferdinand on Barca breeding: Bad. They still rely on old-timers
Inter wants Perisic back, even if Conte remains in the team. Bayern hopes to buy the player for less than 20 million euros
Rudi Garcia on Lyon's chances against city: the quarter-Finals showed that the favourites can also be beaten
CSKA agreed a 5-year contract with Fuchs. The transfer is estimated at 7-10 million euros
Ferdinand on Messi at Barca: Will he want to stay, given the results and the team's performance? Does he have time to wait?