Albania

Karmina shpjegon pse Gaz Bardhit i duket i braktisur jugu nga qeveria

Pas deklaratës së Gaz Bardht në Gjirokastër, sipas të cilit Qeveria ka braktisur Gjirokastrën dhe nuk ka bërë asnjë investim, shumë demokratë kanë reaguar të cuditur tek Karmina. Akuzat që i kanë bërë deri tani Ramës kanë qenë që ai i ka cuar gjtihë lekët në Jug dhe ka lënë veriun pa investime. Gaz Bardhi ka bërë të kundërtën.

Analisti Qim PEka i Zeni Tv e shpjegon kështu momentin psikologjik të Bardhit.

Duke qenë se Gaz Bardhi e kishte për herë të parë që zbriste në Gjirokastër, ai u cudit që rrugët ishin bosh, kishte pak njerëz në bare dhe restorante dhe nuk kishte trafik. Po të llogarisësh që qëlloi dhe ditë e keqe me shi, ideja që ky vend është braktisur është dhe më i fort.

Nga ky impresion i parë Gazi ka vazhduar pastaj arsyetimin në sallë, ku shikonte se ajo ishte bosh dhe nuk vinte njeri për të votuar.

 Kjo ja përforcoi atij mendimin se ky vend është braktisur dhe fajin e ka qeveria.

Detaji i tretë që i tërhoqi vemendjen Gazit ishte se shumica e votuesve ishin nga Lazarati dhe ata të gjithë kishin vetëm një ankesë në gojë. Qeveria na ka braktisur na ka lënë rrugëve, vetëm PD mund të kthej shpresën tonë.

Kjo gjë i bëri shumë përshtypje Gazit dhe atij ju mbush mendja top, se qeveria nuk ka investuar në Qarkun e Gjirokastrës ndaj dhe votuesit e Lazaratit thoshin që kemi ngel rrugëve.

Kjo e bindi atë që të bënte atë deklaratë që bëri.

Por jo nuk duhet keqkuptuar. Nuk është fjala për investimet e qeverisë në infrastrukuturë apo rregullimin e qendrave urbane. Eshtë fjala që qeveria ka ndërprerë investimet private në Lazarat dhe disa zona të tjera dhe kjo ka krijuar shumë probleme ekonomike në zonë bile dhe shpopullim të qarkut. Ndaj ai premtoi se PD do ti rikthej njerëzit në Lazarat dhe kudo tjetër në shtëpitë e tyre.

Football news:

Manchester United are ready to offer Chalhanoglu a 5-year contract. In the summer he becomes a free agent
Ceferin made it clear that we are categorically against it. UEFA on Bartomeu's words about the European super League
Pep on the criticism: Defeat is becoming a disaster these days because of social media. Sometimes the opponent is better than us, this is life
FIFA about Bartomeu's words about the European super League: we do not know about any agreement
Brother, don't give up on him. He's playing against us. Benzema asked Mendy not to give the ball to Vinicius at half-time of the match with Borussia
In 2010, Pirlo negotiated with Barca. The main playmaker of the generation was ready to go to Pep even in the rotation
Chugainov about Loko in the Champions League: there are Chances to get out of the group. The team looks confident and worthy