Albania

Karmina shpjegon pse Luli është i qetë me ndryshimet në Kodin zgjedhor

Një sër fansash të Karminës janë të paqartë se në gjithë këto tensione për Kodin e ri zgjedhor Luli është i qetë dhe nuk ka reaguar. Po ashtu e vetmja deklaratë e PD lidhet me Kolegjin zgjedhor dhe jo me listat e hapura.
Analisti Qim Peka nga Zeni Tv u dha këtë shpjegim.
“Edi Rama po përpiqet të imitojë Berishën e 2009, i cili për të bërë ndryshimet kushtetuese, i ofroi Ramës listat e mbyllura. Tani Rama këtë gjë po përpiqet tia bëj Bashës. Ai po i ofron listat gjasme të hapura, me qëllim që lista të jetë sërish në dorë të Lulit. Kjo i krijon mundësi Lulit të mbaj rreth vetes aleatët e vet dhe të rris autoritetin në parti i cili po i binte, pasi dukej sikur listat nuk kishin më rëndësi.
Në këto kushte Kunati i Lulit bëhet sërish pika kyce e këtyre zgjedhjeve. Njerëzit pasi të kalojnë Komisionin Nishani, duhet të paraqiten tek Kunait për tu testuar nëse e përballojnë dot fushatën elektorale.
Kjo është e qartë.
Nga ana tjetër dhe vendosja e pragut kombëtar, shpëton Lulin nga partitë rebele të opozitës parlamentare, pasi nuk hyjnë dot në Kuvend.
Kështu që torta kërkon të ndahet mes Lulit dhe Ramës. Por këtë herë e ka kot. Këtë herë dy koalicionet opozitare ai i LSI dhe ai i PD do kenë shumicën dhe Rama do jetë në opozitë. Këto që po bën i ka detyrim përcaktim. Ndaj nuk ka asgjë për të shqetësuar. Jemi në rrugën e duhur”

Football news:

Juve are in talks with the sacked Sarri to terminate their contract. The coach received 5.5 million euros a year
Fonseca Pro 0:0 with CSKA Sofia: The quality of Roma's game in Serie A is different, but that's normal. Rotation is needed
Wolfsberg midfielder Lindl is among the contenders for the Europa League player of the week. He scored 3 goals for Feyenoord
Arteta after 3:0 with Dundalk: now it will be more difficult for me to choose the starting line-up for Arsenal
Cherchesov congratulated Maradona on his 60th birthday: Human happiness, Diego!
Milan - the first club to have 3 players born after January 1, 1999 scored in a Europa League/Champions League match
Zenith is necessary to protect the Semak. He can become as much of a legend as Semin is to Loco. Sabitov about the coach of St. Petersburg