Albania

Kërcënohet Matteo Renzi, i dërgojnë zarf me plumba

Ish-kryeministri i Italisë, Matteo Renzi, është kërcënuar sot. Lajmi është bërë publik nga anëtarët e partisë së tij, të cilët në mediat sociale kanë shkruar se ish-Kryeministrit i është dërguar një zarf me plumba.

Policia ka nisur hetimet për këtë ngjare, por ende nuk dihet se cilët mund të jenë autorët. Vetë ish-kryeministri ka reaguar pas ngjarjes duke falënderuar ata që kanë dhënë mesazhe në mbrojtje të tij.

Faleminderit të gjithëve. Le të ecim përpara së bashku me liri dhe guxim”, shkroi ai në mediat sociale.

Të shumta ishin reagimet nga politikanët italianë për këtë kërcënim. Shumë deputetë e zyrtarë të tjerë kanë dhënë mesazhe pro kryeministrit dhe kanë dënuar aktin e personave që ende nuk janë identifikuar.

Matteo Renzi është një nga politikanët më të rëndësishëm në Itali. Ai ka qenë Kryeministër nga viti 2014 deri në 2016. Pak javë më parë Partia Demokratike që drejtohet prej tij doli nga koalicioni me Kryeministrin Giuseppe Conte duke shkaktuar një krizë politike.

Tashmë Italia ka arritur që të ndërtojë një qeveri të re me një Kryeministër teknik, siç është Mario Draghi.

Football news:

Messi gave a penalty to Griezmann with a double against Getafe-Antoine scored
Barcelona won 7 of the last 8 La Liga matches-lost to Real Madrid
Semin about the Super League: European football has the fairest traditions
Agnelli and Ceferin were preparing a joint statement because of the rumors about the Super League. The head of Juve turned off the phone before the announcement of the tournament
Getafe players in Super League T-shirts gave Barca a championship corridor for winning the Cup
Rivaldo: I heard that Mourinho may take over the club from Brazil
Messi has scored 25+ league goals in 12 consecutive seasons. This is a record