Albania

Këshilla për një jetë të shëndetshme dhe të bukur

ROME, 30 tetor /ATSH/ – Një mënyrë jetese e ekuilibruar duhet të kalojë nëpër ushqime të shëndetshme, stërvitje, marrëdhënie të mira, buzëqeshje dhe produkte për humbje peshe, shkruan faqja e internetit cibobenessere.com.

Ja disa disa këshilla për të gjetur atë ekuilibër dhe të jetoni më të shëndetshëm dhe më të bukur në këtë planet.

Kushtojini të paktën gjysmë ore në ditë aktivitetit fizik, të përshtatshëm si për humbjen e peshës ashtu edhe për zgjatjen e jetës suaj.

Aktiviteti fizik, në fakt, e bën atë më të lehtë nga shumë këndvështrime, si dhe promovon çlirimin e endorfinave që promovojnë buzëqeshje dhe mirëqenie edhe për ata që na rrethojnë.

Preferoni perimet midis ushqimeve për humbje peshe. Mund të hani shumë sepse ato përbëhen kryesisht nga uji. Së bashku me drithërat dhe farërat, perimet janë ushqimet e rekomanduara në çdo dietë. Në fakt, edhe drithërat, të ruajtura mirë në mjedise të freskëta dhe të thata, përmbajnë proteina dhe nuk duhet të mungojnë kurrë në një dietë të shëndetshme dhe natyrale.

Eliminoni marrëdhëniet toksike. Në fakt, lumturia dhe mirëqenia gjithashtu kalojnë përmes marrëdhënieve njerëzore: sa më shumë që refuzojmë energjitë negative, aq më shumë emocione pozitive do të kthehen, si një bumerang.

Për më tepër, le të mos harrojmë se ne sigurisht “jemi atë që hamë”, siç thotë filozofi gjerman, Feuerbach, që në 1804, dhe ushqimi ndikon në organizmin dhe shëndetin tonë.

Ulni peshën tuaj, nëse është e tepërt, për të ulur rrezikun e kontraktimit të sëmundjeve kardiovaskulare.

Kontrolloni konsumin e kripës, sepse konsumimi i tepërt rrit shanset e kontraktimit të sëmundjeve të veshkave dhe rrit presionin e gjakut dhe për këtë arsye rrezikun e atakut në zemër.

Shmangni konservat, veçanërisht mishin: të tymosur, të sterilizuar, të konservuar, të mbushur me vakum e tjerë. Të gjitha këto lloje të mbrojtjes nuk e përdorin të ftohtin me qëllim të ruajtjes me kalimin e kohës janë shumë të dëmshme. Përveç kësaj, ne përpiqemi të preferojmë mishin e bardhë sesa të kuqin: sigurisht që mishi më i dobët, i pulës, për shembull, rekomandohet midis ushqimeve për humbje peshe dhe në dietat sportive.

Ne jemi gjithashtu mënyra se si jetojmë: zgjedhjet që bëjmë, vendet që vizitojmë, zbulimet që bëjmë, muzika që dëgjojmë, gjërat që mësojmë. Të jetosh më mirë gjithashtu mund të bëhet duke u përqendruar më shumë te vetja jonë, te pikat e forta dhe talentet tona. Duke i kultivuar ato do të lartësojmë shpirtin dhe mendjen, si dhe trupin tonë.

Pirja e alkoolit në mënyrë të moderuar është e mirë dhe e drejtë, por është më mirë të kufizoni përdorimin e tij gjatë vakteve ku një pjatë e mirë sigurisht që mund të bëhet e shkëlqyeshme e shoqëruar nga një ose dy gota verë. Një për drekë dhe një për darkë. Jo më.

Përmirësimi i të ushqyerit dhe rritja e konsumit të ushqimeve për të humbur peshë, zakone të shëndetshme, mund të përmirësojnë jetëgjatësinë aktuale. Sigurisht./  /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

The stadium is where I am-a YouTube show where the legends of Liverpool and Arsenal taught children to do football tricks
Jovic has recovered from the coronavirus and can play against Sevilla on Saturday
Paredes on Messi at PSG: I Hope so. Welcome Leo with open arms
Trent on the best match of his career: 3-0 with Manchester City in the Champions League. In these games, you can't even communicate with your partners
Pele wrote an appeal to Maradona: I love you, Diego. We have been compared all our lives, but you are incomparable
Until the 65th minute, Manchester United were very good. And then Tuchel used a favorite technique of Solskjaer (DSLR) against him
I would sell Messi in the summer. Economically, it was desirable. Acting President of Barca Tusquets on the crisis