Albania

Koronavirusi infekton spitalin e Beratit, preken 5 infermierë dhe 3 punonjës

8 raste të reja me COVID-19 raportohen në Spitalin Rajonal të Beratit, duke e rënduar edhe më tej situatën e koronavirusit në vendin tonë.

Sipas burimeve mësohet se mes të infektuarve, 5 prej tyre janë infermiere në repartin e Pediatrisë, Kirurgjisë dhe Urgjencës, ndërsa 3 të tjerët janë: një punonjës magazine, një oksigjenist dhe një punonjës kaldaje.

Raportohet se është infektuar edhe një punonjës i drejtorisë së Tatimeve.

Ndërkohë, më herët u raportuar edhe për 13 të burgosur të infektuar me koronavirus në burgun e Zaharisë në Krujë.

j.l./ dita

Football news:

Ronald Koeman: It's normal for Messi to be sad about a friend leaving. Leo is a model for everyone in training
Brighton are the kings of bad luck. Set a Premier League record on bars (5 times per match!), lost to Manchester United due to a penalty after the final whistle
Solskjaer on 3-2 with Brighton: Manchester United deserved one point, no more. Good thing there is no Mourinho to measure the goal
Brighton coach on 2:3 with Manchester United: Sometimes life is unfair. We dominated
The referee blew the final whistle, but after VAR awarded a penalty in favor of Manchester United. Bruno scored in the 99th minute after Brighton's goal in the 95th
Koeman on Suarez's departure: I'm not the villain in this movie. This is the club's decision
Maguire scored the 2nd goal for Manchester United in the Premier League and the first since February