Albania

Kreu i OBSH-së: Pandemia ka ende një rrugë të gjatë përpara, por mund ta vëmë nën kontroll

Konfuzioni dhe vetëkënaqësia në adresimin e Covid-19 do të thotë se pandemia ka ende shumë kohë përpara se të mundet, por ajo mund të vihet nën kontroll brenda muajsh me masa të provuara të shëndetit publik.

Kështu është shprehur drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus në një konferencë për shtyp të hënën.

“Edhe ne duam që shoqëritë dhe ekonomitë të rihapen, dhe udhëtimet dhe tregtia të rifillojnë. Por tani, njësitë e kujdesit intensiv në shumë vende janë të tejmbushura dhe njerëzit po vdesin dhe është plotësisht e shmangshme. Pandemia Covid-19 ka ende një rrugë të gjatë përpara. Por, kemi shumë arsye për optimizëm,” deklaroi Ghebreyesus.

Rënia e rasteve dhe vdekjeve gjatë dy muajve të parë të këtij vitit tregon se ky virus dhe variantet e tij mund të ndalen, shtoi ai, duke thënë se transmetimi po drejtohej nga “konfuzioni, vetëkënaqësia dhe mospërputhja në masat e shëndetit publik”.

India e ka tejkaluar Brazilin duke u bërë vendi i dytë me numrin më të lartë të infeksioneve në të gjithë botën pas SHBA-së, pasi lufton me një valë të dytë masive dhe ka bërë rreth 105 milionë doza vaksinash mes një popullsie prej 1.4 miliardë banorësh.

Udhëheqësja e ekipit të OBSH-së për Covid-19 Maria van Kerkove tha për konferencën për lajmet se pandemia po rritet në mënyrë eksponenciale, me një rritje prej 9% të rasteve javën e kaluar, javën e shtatë me radhë të rritjeve dhe një rritje prej 5% të vdekjeve.

Tedros tha se në disa vende, pavarësisht transmetimit të vazhdueshëm, restorantet dhe klubet e natës janë plot dhe tregjet janë të hapura dhe të mbushura me njerëz, kurse një numër i vogël njerëzish merren me masa paraprake.

o.j/dita

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude