Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Kuvendi i Bashës dhe ai i Berishës, zv. ambasadori amerikan vizitë në selinë e PD

Zëvendës Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka shkuar këtë mesditë në selinë blu.

Vizita e diplomatit amerikan në PD vjen ndërkohë që situata e brendshme në partinë më të madhe opozitare në vend është e tensionuar që prej 9 shtatorit, kur kryedemokrati Lulzim Basha përjashtoi nga grupi parlamentar liderin historik Sali Berisha, për shkak të vendimit të DASH.

Ndërkohë, janë dy Kuvende të thirrura nga kryetari aktual dhe paraardhësi i tij.

Më 11 Dhjetor pritet të mblidhet Kuvendi Kombëtar i Sali Berishës, i cilësuar si i jashtëzakonshëm, thirrur me firmat e delegatëve, ndërsa më 18 Dhjetor ai i thirrur nga kryetari Lulzim Basha.

Berisha e ka cilësuar si ditëlindje  e dytë të PD datën 11, ndërsa nga ana tjetër Basha dhe mbështetësit e tij deklarojnë se ka vetëm një Kuvend legjitim, ai i datës 18.

j.l./ dita