Albania

Kuvendi nuk pret opinionin e Komisionit të Venecias, Kodi Zgjedhor i ndryshuar hyn në fuqi. Rrëzohet me 96 vota dekreti i Metës

Kuvendi i Shqipërisë ka rrëzuar dekretin e Presidentit Ilir Meta për shqyrtimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor, të miratuar nga maxhoranca pa dakordësinë e opozitës jashtëparlamentare.

Pavarësisht disa thirrjeve nga zyrtarët e BE, për të pritur opinionin e Komisionit të Venecias, maxhoranca rrëzoi dekretin e Presidentit.

Kanë qenë 96 deputetë të Kuvendit, që kanë votuar për rrëzimin e dekretit të Metës.

Kjo i hap rrugë Kodit të ri Zgjedhor të hyjë automatikisht në fuqi, pa ndryshimet që kërkonte presidenti Ilir Meta dhe opozita jashtëparlamentare.

Me rrëzimin e dekretit tashmë mbetet në fuqi formula e koalicioneve ku partitë duhet të grupojnë kandidatët në një listë të vetme.

j.l./ dita

Football news:

Pep on Aguero's reaction to Maradona's death: it's difficult, especially for his son. Sad situation for the family
Pogba and Mctominay will not play with Southampton due to injuries
Jurgen Klopp: Maradona is the best player in my life. Meeting him was like meeting the Pope
Chalhanoglu will move to Manchester United as a free agent in the summer of 2021 (Christian Falk)
Benzema, Carvajal, Ramos and Valverde will not play with Alaves due to injuries
Ronaldo will not play against Benevento. Pirlo gave him a rest
Zidane on Real Madrid's downturns: Stability in football is the hardest thing to achieve. The problem is not in relation