Albania

LIBAN – Shpërthime të forta në Bejrut, 30 të vdekur dhe 2 500 të plagosur

BEJRUT, 4 gusht /ATSH-AFP/ – Shpërthimet e fuqishme që tronditën sot portin e Bejrutit kanë shkaktuar 30 të vdekur dhe 2 500 të plagosur, sipas vlerësimeve paraprake të njoftuara nga ministri i Shëndetësisë, Hamad Hassan.

“Është një fatkeqësi në çdo kuptim të fjalës”, tha Hassan, ndërsa vizitoi një spital në kryeqytet.

“Spitalet në kryeqytet janë të mbushur me të plagosur”, shtoi ai.

Sipas informacioneve paraprake nga media lokale, origjina e shpërthimeve, që u dëgjuan në disa sektorë të qytetit, ishte rezultat i një incidenti në portin e Bejrutit.

Sektori i portit është rrethuar nga forcat e Sigurisë.

Në perimetrin e portit, ka dëme dhe shkatërrime totale, si edhe persona të mbetur nën rrënoja./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Barcelona's Interest in Isak Increased after Koeman's appointment. Larsson has a high opinion of the player (Mundo Seportivo)
Manuel Pellegrini: When you play against Real Madrid and var, it's too much
PSV and Porto are Interested in Barcelona midfielder PUC. He doesn't want to leave the club
Puyol about Barcelona: If we want to win the championship, we need to perform very well
Schalke sacked Wagner. The team has not won the Bundesliga since January
Iacini on 3:4 with Inter: Even a draw would be an unfair result, given how many chances Fiorentina created
Ramos Pro 3:2 with Betis: the Referee tried his best and didn't do anything intentionally