Albania

Ligji për presidentin, mazhoranca do të kufizojë “abuzimet” me dekorimet elektorale

Dekoratat nuk do t’i shpëtojnë rregullimit ligjor që mazhoranca po harton për Presidentin e Republikës. Shpërndarja e tyre shpesh konsiderohet si e motivuar politikisht apo e nxitur për interesa elektorale në prag fushatash, ndaj dhe socialistët synojnë t’ia ndalojnë këtë aktivitet Kreut të Shtetit disa muaj para zgjedhjeve.

Kërcënimi i Ilir Metës kur u pyet mbi ligjin që Kuvendi po përgatit për Presidentin, është i nxituar, sipas Vasilika Hysit. Nënkryetarja e Parlamentit, pjesë e grupit të punës që po harton “kufijtë” ligjorë të Kreut të Shtetit, sqaron se ky nuk është sulm ndaj individit.

Hysi garanton se draftimi i ligjit organik për Presidentin do të jetë transparent dhe stafi i Metës do të mund të dërgojë propozimet e veta. Të gjithë dekretet e Metës për kthim nismash po analizohen për të evidentuar problematikat. Po ashtu, po shqyrtohen dhe modele ligjore ndërkombëtarë se si funksionon institucioni. (A2)

Football news:

Gattuso about 1:0 Sociedad: match depended, decide whether Napoli the task of advancing to the playoffs the Europa League more than half
The fall of the Portuguese, whom Cristiano put above himself. From Chelsea and Mercedes in 16-to viewing in Kuban and term for drugs
Juve are in talks with the sacked Sarri to terminate their contract. The coach received 5.5 million euros a year
Fonseca Pro 0:0 with CSKA Sofia: The quality of Roma's game in Serie A is different, but that's normal. Rotation is needed
Wolfsberg midfielder Lindl is among the contenders for the Europa League player of the week. He scored 3 goals for Feyenoord
Arteta after 3:0 with Dundalk: now it will be more difficult for me to choose the starting line-up for Arsenal
Cherchesov congratulated Maradona on his 60th birthday: Human happiness, Diego!