Albania

Makina më e shpejtë në botë 532,93 km/h quhet SSC Tuatara

NEVADA, 30 tetor /ATSH-ANSA/ – Ishte mëngjesi i së shtunës së 10 tetorit dhe në rrugën numër 10 në Nevada, pak jashtë Las Vegasit, gjëmimi i fuqishëm i një biturbo V8 paralajmëroi shpejtësinë më të madhe të arritur ndonjëherë.

Makina zhduket në horizont sa hap e mbyll sytë, pastaj kthehet prapa dhe duket se është edhe më e shpejtë. Në timon është shoferi profesionist me famë ndërkombëtare, Oliver Webb.

Instrumentet regjistrojnë një shpejtësi prej 484,53 km/h dhe më pas 532,93 km/h, me një mesatare prej 508,73 km/h.

Makina e këtij rekordi të ri është një SSC Tuatara një model dhe markë pothuajse e panjohur.

Motori, një klasik 8V i Amerikës së Veriut, nxjerr 1 750 Kf.

Kjo fuqi e madhe menaxhohet nga një kuti ingranazhesh manuale me kompjuter.

”Performanca e makinës, pasqyron përkushtimin dhe vëmendjen me të cilën ne kemi arritur këtë rezultat”, theksoi Jerod Shelby, CEO i SSC. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

ISCO could move to Sevilla in January. Lopetegui is personally Interested
Bilyaletdinov about the Champions League: Loco can leave the group. Unmotivated Bayern can be beaten in the 6th round
Zlatan Ibrahimovic: I Thought about retiring, but I wanted to change the mentality of Milan
Vasco da Gama sports Director: Balotelli will be like Maradona for us
Real Madrid won't buy Mbappe in the summer of 2021 due to the crisis (Le Parisien)
Ibra scores in 39, Buffon drags in 42, Ronaldo has no plans to finish. Is football really getting old?
Ziyech about who inspires him: Eden Hazard. A world class player