Albania

Me 83 vota pro, Kuvendi miraton ngritjen e Komisionit për raportin e Dick Marty ndaj UÇK-së

Kuvendi ka miratuar sot me 83 vota pro ngritjen e Komisionit të Posaçëm për raportin e Dick Marty, që implikonte UÇK-në.

Kërkesa për ngritjen e këtij komisioni u dorëzua në Kuvend një ditë më parë, me kërkesë të 18 deputetëve të maxhorancës, me në krye kreun e grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla.

Ky komision prite të hartojë një raport përmbledhës dhe informues mbi gjetjet që kanë nxjerrë verifikimet e kryera nga institucionet në Shqipëri, mbi çështjet e raportit të Dick Marty, mbi rolin për të cilin pretendohet se kanë luajtur, përfaqësues politikë shqiptarë, në ndihmë të hetimeve kundër UÇK.

Maxhoranca, më shumë se një herë, ka hedhur akuza në drejtim të kreut të PD-së, Lulzim Basha, për përfshirje në këtë çështje, ndërsa kryedemokrati, në reagimet e tij, i ka hedhur poshtë këto pretendime.

j.l./ dita

Football news:

Solskjaer on 3-2 with Liverpool: Manchester United won on their own terms. It's a good feeling
Hames scored 10 (3+7) points in Everton's home matches. Away - 0
Suarez scored his 12th goal of the La Liga season. Messi has 11
Miller on the Manchester United defeat: Devastated. There is no second chance in knockout football
Game of Thrones actor on Liverpool: Manchester United would have been destroyed a year ago. Huge progress
Ricard Puig: It's a pretty tough season, I'm not used to playing so little. Scoring with a header is something unreal
Khabib: I am preparing for my debut in big football. I am a free agent