Albania

“Më mirë të vdesim këtu brenda, jashtë njësoj na pret uria”. Grevistet, apel për ndihmë grave të PS-së: Negociojmë rifillimin e punës, por jo rrogat

Në ditën e dhjetë të protestës, gratë e grevës së urisë në Ballsh nuk tërhiqen, madje kanë paralajmëruar përshkallëzimin e mëtejshëm, duke thënë se po i detyrojnë që të fusin aty edhe fëmijët e tyre.

Grevistet u bënë sot apel grave socialiste të parlamentit për mbështetje dhe solidarizim me kauzën e tyre pasi u kanë dhënë votën. Qëndrimin e kryeministrit disa prej tyre e quajnë presion, të tjerat, teatër.

“Për çfarë të bisedojmë? Ne s’po i kërkojmë kryeministrit diçka që është jashtë detyrave të tij. Kërkojmë të zbatohet një vendim gjyqi dhe të na jepen rrogat, kërkojmë bukën e fëmijëve tanë. Qeveria ka pasur kohën e mjaftueshme për të biseduar me ne, që nga janari që kemi nisur protestën. Por nuk donin, na dhunuan me polici, tani po na çnderojnë si njerëz” – thotë një nga grevistet, e pyetur pse nuk dalin nga greva e pastaj të bisedojnë sic propozon kryeministri.

Sot një prej tyre është shprehur se janë gati të negociojnë rifillimin e punës, por jo kushtin e rrogave të prapambetura:

“Rifillimi i punës është një kusht i negociueshëm, por nuk ka pse të negociojmë për lekët tona. Do na kapë korona se imuniteti po na shkon zero. Po më mirë të vdesim këtu brenda, se të dalim jashtë e të vdesim njësoj nga uria. Është turp, është turp që ndodh kjo. Do marrim dhe fëmijët, do na vijnë edhe fëmijët këtu brenda për mbështetje”

h.b/dita

Football news:

Brugge coach on the match with Borussia: If you only defend, you have a better chance of losing
Mason mount: Chelsea's Goal is to always be No. 1 in all competitions and take trophies
Lewandowski on ending his career at Bayern: I don't know. There are still 2.5 years left on the contract
Bayern prepared a t-shirt with the name of Medvedev: Bayern Munich congratulated Russian tennis player Daniil Medvedev on winning the final ATP tournament
Andrea Pirlo: I feel the same way about Ronaldo as I Do about Work and Portanova. This is me
We study how the players sit in the locker room. Messi in the center, Lukaku wanted Drogba's place, and Roy Keane yelled at the young Pique
President Vasco da Gama: we need Balotelli in terms of fighting racism, not just as a player